Nad Staroměstským náměstím v Praze se vznesou andělé

PRAHA – Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí dekorace s tématikou andělů, bohatě zdobený strom, který se bude pravidelně rozsvěcet na dvě hudební melodie, i vůně typických vánočních pochutin podávaných ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. Chybět nebude každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu s řadou doprovodných projektů. Vánoční trhy začnou v sobotu 30. listopadu 2019 a potrvají do 6. ledna 2020.

Organizátorem největších vánočních trhů v České republice je již pošestnácté společnost Taiko. „Andělé patří odjakživa mezi symboly dobra a my jsme je proto letos vybrali, aby střežili v centru Prahy kouzlo Vánoc. Kromě důrazu na ekologii v podobě dalších investic do rozvoje projektu 100% BIO jsme letos zainvestovali i do průběžného posílení úklidu v okolí Staroměstského náměstí. Při výběru sortimentu preferujeme české produkty, dodavatele, značky a výrobky. Viditelnou změnou prošly i všechny prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou nově vyhotoveny v kombinaci kovu a obkladů z přírodního dřeva. Poskytujeme výrazně větší prostor charitě a charitativnímu prodeji. Věříme, že inovací a novinek je na trzích tolik, že Vám na jejich prohlídku jedna návštěva rozhodně nebude stačit,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Navýšení investic do ekologie a úklidu okolí trhů na Staroměstském náměstí

Vánoční trhy v centru Prahy pokračují v ekologickém projektu 100% BIO, a proto si i o letošních Vánocích budou moci všichni jejich hosté vychutnat veškeré pochutiny a nápoje ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. „Přestože toto inovativní a ekologicky šetrné řešení přináší až desetkrát vyšší náklady na speciální ekologickou likvidaci odpadu, půjdeme i nadále touto cestou. Rozhodli jsme se v letošním roce navýšit o 50% množství odpadu, který je likvidován plně ekologicky v bioplynové stanici. Pro představu – v loňském roce nás likvidace speciálního servisního materiálu stála více než 300 tisíc korun, letos se takto investovaná částka bude blížit půl milionu korun,“ upřesňuje Michal Navrátil, obchodní a komerční ředitel společnosti Taiko. Veškerý servírovací materiál ve 100% BIO kompostovatelném provedení zavedly největší Vánoční trhy od loňského roku. Na trzích budou opět umístěny speciální „chytré“ koše – BigBelly, které kromě možnosti třídění, zároveň odpad i průběžně lisují a výrazně snižují jeho výsledný objem. 

Společnost Taiko se bude podílet i na úklidu odpadků v nejbližším okolí Staroměstského náměstí. Každý den budou její zaměstnanci, oblečení do speciálních bílých overalů, uklízet prostory kolem stávajících odpadkových košů, tak aby nepořádkem nehyzdily své okolí. Odpad uloží do pytlů, které budou pravidelně odváženy specializovanou odpadovou firmou. Společnost Taiko, a.s. do tohoto posílení úklidu investuje částku zhruba 230 tisíc korun. Celkově se tak navýší rozpočet součtem investic do rozšíření projektu 100% BIO a úklidu na částku převyšující jeden milion korun. 

Andělé vznášející se nad hlavami návštěvníků

Všechna tři centrální náměstí propojí téma Andělských Vánoc. Staroměstské a Václavské náměstí i náměstí Republiky se obléknou do tradičních barev – zlaté a bílé s detaily červené a zelené. Centrem dění se stane Staroměstské náměstí s dvaadvacetimetrovým smrkem ztepilým, který letos přijel do Prahy ze Semil v Libereckém kraji. Na něm se již tuto sobotu rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě. Doplní je ještě bílé a červené koule, hvězdy a perníčky. Pod stromem najdou návštěvníci z jedné strany Betlém a z druhé strany zasněženou vesničku, která bude sloužit jako fotokoutek. Andělé se objeví také nad hlavami návštěvníků. „Nad hlavami návštěvníků se objeví andělé, kteří se budou vznášet okolo centrálního stromu. Ti budou navíc svítit, takže zvlášť večer bude iluze létajících andělů téměř reálná,“ popisuje Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS Dekorace. 

Vánoční strom se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16,30 hodin na titulní skladbu z Krkonošských pohádek, kterou složil Vadim Petrov. „Krkonoše patří k mému dětství a vztah k této části naší země a tamní vyprávění o spravedlivém Krakonošovi mě celoživotně naplnil láskou. Všechnu tuto lásku jsem mohl vtělit do hudby v Krkonošských pohádkách,“ řekl Vadim Petrov. Poté se bude rozsvěcet v každou půlhodinu, a to po celou dobu trvání trhů (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Střídat se bude s písní na melodii Somewhere in my memory od Johna Williamse. Animátoři vytvořili pro tyto melodie zcela nové animace rozsvěcení stromu.

Andělé se jmény se objeví také ve štítech stánků a na vyhlídkovém mostě. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky – tentokrát ve tvaru obřího adventního věnce se jmelím – a na trhy se vrátil také loni oblíbený Popelčin střevíček. Kompletně v novém designu se poprvé představí návštěvníkům prodejní stánky na Staroměstském náměstí, které jsou v provedení kombinace kovu a obkladů z přírodního dřeva. Novinkou je také dekorativní barevný pás na jejich střechách. Sněhově bílou letos osvěží textilní šerpy v kombinaci červené a zelené. Na vybraných místech ozdobí stánky také truhlíky s živým chvojím a větvemi cesmíny. Na ploše tržiště se objeví také živé stromky v květináčích, které po pražských trzích najdou své místo v pražských lesoparcích.  

Na multifunkčním pódiu vystoupí během Vánočních trhů téměř čtyři a půl tisíce účinkujících

Centrem kulturního dění se tradičně stane po celou dobu trhů pódium na Staroměstském náměstí. Každý den se zde odehrají vystoupení folklórních i dětských souborů z České republiky i ze zahraničí, charitativní a doprovodné akce, taneční vystoupení i programové bloky pro děti a dospělé. Nejmenší se opět dočkají promítání pohádek a večerníčků přímo na pódiu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční akce, jako je Mikuláš, Česká mše vánoční ´Hej mistře´ Jana Jakuba Ryby, rozlévání rybí polévky nebo Zvonohru Petra Manouška a mnoho dalších. „Všichni vystupující už připravují svůj program, aby co nejvíc svátečně naladili návštěvníky Vánočních trhů. Chybět nebudou tradiční oblíbené akce, ale na trzích je také v rámci různých charitativních projektů možné slyšet populárních kapely či zpěváky, kteří se zapojí do zpívání svátečních písní a koled,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů. (Mirai 30.11., Tomáš Klus a Support Lesbiens 7.12. Čechomor 11.12. atd.)

Důraz na české značky, výrobky, produkty a dodavatele

Největší Vánoční trhy v České republice nabízejí výrobky od českých dodavatelů. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na klobásách a hamburgerech z českého masa, na víně z Rakvic nebo například na tradičních českých limonádách, vánočních sladkostech a cukroví od tuzemských výrobců. Nově bude možné na trzích ochutnat českou specialitu – knedlíky plněné uzeným masem nebo sladké knedlíky s ovocem. Prodejci nabídnou především vánoční zboží, kde budou opět převládat české výrobky. Oblíbené jsou především české foukané koule, ozdobičky ze slámy a šustí, ručně tkané dečky a háčkované ozdobičky z Moravy, dřevěné betlémy, nebo perličkové vánoční ozdobičky z foukaných skleněných perlí z dílny v Jizerských horách. Hosté trhů mohou nakupovat v 99 prodejních stáncích na Staroměstském a 26 stáncích na Václavském náměstí.

Více prostoru pro charitativní projekty a prodej produktů, které pomáhají

Vánoční trhy rozšíří charitativní prodej na Staroměstském náměstí. V blízkosti pódia vznikne charitativní koutek s několika stánky, kde se budou po dobu trhů střídat různá sdružení, nadace, spolky a chráněné dílny, které budou na místě bez placení nájmu prodávat svoje výrobky. Pomoci tak bude možné například spolku Shaman-ka (zájmová činnost pro děti a mládež), spolku Pes nejvěrnější přítel (péče o staré a nemocné psy), spolku Mary´s Meals ČR (podpora dětí v rozvojových zemích), sdružení SALET z.s. (pomoc handicapovaným), spolku Klub ŽAP (podpora žen s rakovinou), obecně prospěšné službě ELPIDA o.p.s ( pomoc seniorům), spolku Behproutulky (pomoc zvířatům a útulkům), Občanskému sdružení Smíšek (děti v tíživé situaci), nebo dennímu stacionáři Modrý klíč o.p.s. (chráněné dílny: pekařství).

Vánoční strom ze Semil už teď pomáhá potřebným

Smrk ze Semil je už v těchto dnech součástí charitativního projektu Hitrádia City Rozsviťte s námi Prahu. Každý zájemce může poslat dárcovskou DMS a symbolicky si tak rozsvítit vlastní žárovku na webových stránkách rozsvittesnamiprahu.cz. Letošní výtěžek sbírky pomůže dětem, které prodělaly hemato-onkologické onemocnění, a dětem, jejichž onemocnění neumožňuje účast na běžných ozdravných pobytech. Předání šeku společnosti Sluneční paprsek s vybranou částkou proběhne po prvním rozsvěcení vánočního stromu 30. listopadu 2019 na Staroměstském náměstí v Praze. 

Smrk ztepilý bude pomáhat i po skončení vánočních trhů. Zatímco na větvích si tradičně pochutnají zvířata z pražské zoologické zahrady, dřevo využijí do posledního kousku brněnští truhláři, kteří z něj již podruhé vyrobí stoly. Nejméně polovinu výtěžku z jejich prodeje navíc věnuje truhlářská dílna na výsadbu nových vzrostlých stromů. 

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. 2019 – 1. 1. 2020) v době od 22 do 9 hodin. Průběžné informace o Vánočních trzích najdou všichni zájemci na www.trhypraha.cz
a www.vanocnistrompraha.cz.