Internetový vdovec ji obral o 1 a půl milionu a nakonec jí vyhrožoval i FBI

ilustrační foto

BRNO-VENKOV – Další ženou, která naletěla na internetu podvodníkovi, byla osmašedesátiletá žena z Brněnska.  Americký vdovec od ní postupně získal více než 70 tisíc dolarů.

Více než rok jí trvalo, než pochopila, že naletěla podvodníkovi. Na internetu spolu komunikace na sociálních sítích od začátku roku. Vdovec, který prý žije v Americe, a jehož rodiče pochází z Rumunska, ji požádal, zda by si k ní nemohl poslat balík s penězi. Pracuje prý na lodi, která má závažnou poruchu a není jisté, zda vůbec doplují do určeného cíle. Balík by si později osobně u ženy vyzvedl. Seniorku příběh muže, který prý podle fotografie vypadal slušně, byl sebevědomý a životem zkoušený, oslovil. Ten na její adresu obratem odeslal balík. Neopomněl připojit také jeho fotografii. Pak se ale začaly objevovat nenadálé obtíže. Přepravní společnost odmítá balík dále propustit. Tuto svízel lze vyřešit jednoduše, uhrazením 5,5 tisíce dolarů. Po zaplacení přicházejí další požadavky. Pojištění proti terorismu 4 tisíce dolarů, následný doplatek pojištění taky 4 tisíce. Za osvědčení o pojištění se platí 2,5 tisíce dolarů. Za to, aby balík v Praze nezadrželi, je nutné zaplatit 15 tisíc dolarů. Potom bylo třeba zaplatit speciální ryté razítko, poplatek za každý den, kdy je balík na skladu přepravní firmy, či poplatek turecké policii, do jejíž moci se balík dostal za podivných okolností. Když už nebyla žena ochotna dále platit a úspory skoro žádné neměla, přišel podvodník s tím, že nemusí vše platit. Pomůže prý kamarád, který ale celou sumu nemá k dispozici. Takto vylákal další tisíce dolarů.

Žena poslala na různé účty více než 70 tisíc dolarů, což představuje více než 1,5 miliónu korun. Přišla o všechny úspory, prodala pozemky a dokonce si vypůjčila od rodinných příslušníků. „Když odmítla i jeho požadavek na koupení letenky, začal jí podvodník vyhrožovat. Měla si prý vypůjčit, případně zastavit svůj dům. Žena ho prý chce okrást a on ji oznámí FBI. To už byla poslední kapka pro jinak trpělivou žena. Případ tedy oznámila policistům,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek.