Organizovaná skupina “nakupovala” drahá auta na padělané dokumenty. Škoda přes čtrnáct milionů!

Zdroj: Policie ČR

PRAHA – Kriminalisté dopadli dobře organizovanou skupinu, která na základě falešných dokumentů získávala luxusní vozy u prodejců. Zaměřovali se na značky Audi, Volkswagen a BMW. Pohořeli až u Ferrari.

„Skupina pěti mužů a jedné ženy měla velmi dobře promyšlenou strategii. Každý ve skupině měl jasně daný úkol. Jeden padělal razítka, druhý byl doručovatel a další řidič. Zaměřovali se pouze na značkové autosalony, kde si vybírali luxusní auta v nejlepší výbavě, jejichž pořizovací cena nešla pod milion korun,“ uvedla dnes policejní mluvčí Hana Křížová. Zuby si podvodníci vylámali až při koupi vozu značky Ferrari v ceně přes šest milionů korun. Nepodařilo se jim obchod realizovat, protože na úřadu předložili padělaný technický průkaz.

V té době již byla skupina podvodníků v hledáčku kriminalistů, a při jednom předání se podezřelý již nesvezl v novém luxusním voze, ale s pouty na rukou v policejním automobilu. Při domovních prohlídkách policisté objevili různou techniku na padělání listin. Skupina si totiž pořizovala drahé vozy na leasing. Ovšem pouze na firmy, které ze zákona nezveřejňují své hospodaření, a tak úvěrové firmy nemohly tyto společnosti dostatečně prověřit.

Celkem u této skupiny evidují policisté třináct případů, z nichž se devět obchodů realizovalo. Celková škoda přesahuje částku čtrnácti milionů korun. Sedm vozidel z trestné činnosti bylo zadrženo, jedno dokonce v zahraničí, již s předělanými doklady. Zbývající dva vozy zmizely neznámo kam. Hlavní podezřelý byl již v podmínce a tak si nyní odpykává trest ve vězení. Nově je podezřelý ze spáchání trestných činů podvod, padělání a pozměnění veřejné listiny a úvěrový podvod. Hrozí mu až desetiletý trest. Ostatní jsou podezřelí ze spolupachatelství a jsou vyšetřováni na svobodě.