Maminko neumírej! Slyšeli policisté, když přijeli na místo kolapsu starší ženy

Ilustrační foto

PRAHA – Včera odpoledne v Praze 6 zkolabovala sedmdesátiletá žena. Dcera zavolala na tísňovou linku, aby přivolala pomoc. První na místo dorazili policisté z pohotovostní motorizované jednotky.

„Včera krátce po půl druhé odpolední, přijal operační důstojník tísňové linky 155 volání od ženy z Prahy 6. Prosila o pomoc pro svou sedmdesátiletou maminku. Ta během oběda znenadání spadla ze židle a nejevila známky života. Na místo okamžitě vyrazili záchranáři a také policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří se nacházeli nedaleko,“ uvedla dnes policejní mluvčí Hana Křížová. Policisté byli na místě první, vzali ze služebního vozu defibrilátor, a vyrazili do bytu, kde se nacházela indisponovaná žena. V obývacím pokoji nalezli ženu, která se snažila o resuscitaci své maminky a přitom plakala a zoufale volala, aby maminka neumírala.

Policisté na nic nečekali, a po ověření, že je žena bez hmatatelného tepu, jeden z nich zahájil nepřímou masáž srdce. Druhý začal připravovat defibrilátor. Následně jej policisté použili a výbojem obnovili činnost srdce. Chvíli poté přijela na místo posádka zdravotní záchranné služby a také lékař. Záchranáři si ženu převzali a připojili na vlastní defibrilátor. Pokračovali v lékařských úkonech. V nepřímé masáži srdce se střídali zdravotníci s policisty. „Asi po dvaceti minutách se podařilo u ženy obnovit základní životní funkce, nicméně její stav byl stále vážný, proto se stále pokračovalo v resuscitaci. Až po dalších dvaceti minutách se podařilo ženu stabilizovat a mohla být převezena do nemocnice k návazné zdravotní péči,“ doplnila mluvčí.