Mikulášský víkend ve Zlínském kraji nabídne zábavu pro celou rodinu. Poradíme vám, kam se vydat

Foto: Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Zdroj: Lenka Zvonková

ZLÍNSKÝ KRAJ – Adventní trhy a jarmarky jsou v plném proudu. Přijďte se zahřát svařákem nebo punčem, pochutnejte si na svátečních dobrotách a užijte si sváteční čas naplno. Výjimečný dvoudenní zážitek nabízí Valašský mikulášský jarmek, který ovládne Valašské Klobouky. Kouzlo Vánoc představí i zámek Vsetín a Lešná. Tak trochu netradičního Mikuláše můžete zažít v Zoo Zlín, kde se na tradiční nadílku těší i zvířátka. Užijte si krásy druhého adventního víkendu s celou rodinou

 

ZLÍNSKO

Zlín

Adventní Zlín nabídne od pátku do soboty program s živou hudbou na náměstí v podání interpretů jako NO NAME, GOLDEN DELICIOUS nebo ROCK & ROLLERS. Chybět byste neměli na sobotním Festivalu vánočních punčů a děti si nesmí nechat ujít tvořivé dílničky a dětské kinečko.

Mikuláš v neděli zavítá i do Zoo Zlín. S andělem a deseti čerty vás o půl třetí provede od hlavního vchodu k zámku, kde na vás čeká nadílka, rozsvěcení vánočního stromu a výzdoby. Nezapomeňte přinést něco dobrého i pro zvířátka!

O plnění přání, hlavně těch dětských, se může postarat Vánoční pošta v Obchodním domě Zlín. Poštovní úřadovna umístěná v přízemí Obchodního domu, bude otevřena až do 23. prosince denně od desíti do šesti. Děti zde mohou ta nejtajnější přání spolu se svými rodiči či prarodiči napsat či nakreslit do dopisu a pak sledovat, jak dopis po vhození do schránky odletí potrubní poštou rovnou do Ježíškova domečku. Každý odeslaný dopis navíc může vyhrát atraktivní cenu.

Sobota bude ve znamení dobročinnosti a pomoci druhým. V Obchodním domě se uskuteční benefiční akce Pečeme Dobro-TY neboli dobročinný bazárek vánočního cukroví ve prospěch Střediska rané péče EDUCO Zlín, které pomáhá rodinám se zdravotně postiženými dětmi. Přijďte od půl třetí do pěti a užijte si trochu té předvánoční atmosféry. Určitě přijde i Mikuláš se sladkou odměnou pro děti.

Atraktivní prostředí pro Vánoční jarmark nabízí středověký hrad Malenovice ve Zlíně. V sobotu od desíti do čtyř zde budou k dostání dárky a občerstvení pro malé i velké návštěvníky.

Pokud máte rádi zajímavé výstavy, pak zamiřte do Krajské galerie výtvarného umění ve 14. budově továrního areálu ve Zlíně. Je zde až do 23. února příštího roku instalována výstava s názvem Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla. Expozice představuje Jiřího Karáska jako básníka, kritika, předního představitele české dekadence a také významného sběratele.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo panelovou výstavu Zlín – Gottwaldov – Zlín, která připomíná třicet let od návratu Zlína k jeho původnímu jménu. Snímky známých míst v proměnách času i míst zmizelých dokumentují bouřlivou proměnu města v uplynulých dekádách. Výstava je instalována v prvním podlaží 14. budovy továrního areálu ve Zlíně a bude přístupná do 26. ledna 2020.

Rozhodně si také nenechte ujít tvorbu krále českého komiksu Káji Saudka. Unikátní soubor Saudkových prací bude k vidění až do konce března v prostorách Filmového uzlu Zlín v areálu zlínských filmových ateliérů. Návštěvníci se mohou těšit nejen na Saudkovy komiksy, volnou tvorbu, ilustrace a práce pro film, ale i ukázky dobových tiskovin, prostorové objekty, fotografie a videoprojekce. Součástí výstavy je také sekce přístupná od osmnácti let.

Loučka

V Loučce u Vizovic můžete zavítat na výjimečnou Výstavu vánočních betlémů. Uvidíte tu betlémy osvětlené nebo mechanické, a to z Česka i ze zahraničí. Vystavena bude i sbírka vánočních ozdob ze slámy. V sobotu se můžete těšit na ukázky práce řezbáře, dráteníka i výrobu korálkových ozdob a adventní koncert cimbálové muziky CYRIL spolu s vyhlášením soutěže Namaluj vánoční pohlednici. V neděli vás čeká psaní jmen na baňky. Nebude chybět ani punč pro děti i pro dospělé. Akce se koná v Obecním domě v pátek od pěti odpoledne do osmi večer, v sobotu od devíti do pěti a v neděli od devíti do čtyř. Vstupné je dobrovolné.

Luhačovice

Vánoční jarmark s punčem, zabijačkou a vánočními produkty začne v pátek v devět dopoledne na náměstí 28. října a potrvá i celou sobotu. Divadlo Chůdadlo představí anděly na chůdách, Stanice ochrany fauny Hluk zas ukázku dravců a sov, nebude chybět i vystoupení pěveckého sboru a v pátek v pět se rozsvítí vánoční strom. Sobota bude zakončena ohňovou show.

Slavičín

Adventní trhy s bohatým doprovodným programem se tentokrát uskuteční na Horním náměstí i na prostranství před slavičínskou radnicí. V rámci programu vystoupí děti ze slavičínských školek a škol, žesťové uskupení Brasstet i cimbálová muzika, své představení sehrají i členové souboru Cirkus trochu jinak a po slavnostním rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí rozzáří oblohu ohňostroj. Začíná se v pátek v deset dopoledne, stromeček se pak rozsvítí ve čtvrt na šest.

Tlumačov

V sále Kulturního a informačního střediska Tlumačov bude k vidění Výstava betlémů. Prohlédnout si můžete betlémy všech tvarů a velikostí z rozličných materiálů. Výstava potrvá až do 15. prosince.

Valašské Klobouky

Jedinečné spojení tradic, lidových řemesel a adventních zvyků zažijete v sobotu na Valašském jarmeku. Malou ochutnávku předvánoční akce můžete zažít už v pátek, kdy se od dvou otevřou stánky na Dolním náměstí, a od pěti se rozsvítí vánoční strom. V sobotu pak ožije jarmekem celé město. Kromě vystoupení a mikulášské nadílky nebudou chybět ani vynikající domácí dobroty a soutěže o nejlepší slivovici, pecen chleba, pečené pány a paní, jablíčka a kysané zelí. Přidejte se k mnoha návštěvníkům, kteří si tuto každoroční událost nenechají ujít. Na akci se můžete nechat dovézt Mikulášským expresem.

Vizovice

Dům kultury Vizovice nabídne až do konce měsíce unikátní Výstavu kresleného humoru Jaromíra Gottvalda. Přijďte do výstavních prostor Turistického informačního centra vždy od pondělí do pátku od osmi do dvanácti a od půl jedné do půl páté.

Galerie Mariette sídlící v předzámčí zámku Vizovice otevřela svou každoroční Vánoční výstavu a široké veřejnosti prezentuje ve dvou výstavních sálech um tradiční české výroby foukaných skleněných vánočních ozdob. Výstavu můžete navštívit do 23. prosince.

 

KROMĚŘÍŽSKO

Kroměříž

Už ve čtvrtek vypukne ve městě Advent s Domem kultury, který potrvá až do 15. prosince. Přijďte prožít kouzelný adventní čas do slavnostně vyzdobeného a rozsvíceného Domu kultury a Kina Nadsklepí. Osvětlenou branou z ulice Tovačovského vstoupíte na útulné náměstíčko před Domem kultury, kde vás přivítá vůně horkého punče, kávy, vánočního pečiva a dalších dobrot ve slavnostně vyzdobených stáncích. Příjemně strávený čas doplní zábavná představení pro děti a koncerty.

Základní uměleckou školu navštíví Mikuláš v pátek o půl šesté. Těšte se na tradiční nadílku, hudební program, výtvarné dílničky a o půl šesté se na nádvoří rozsvítí vánoční stromeček.

Na Výstavišti Kroměříž proběhne v sobotu tradiční výstava Floria Vánoce. Návštěvníky zaujmou krásně nazdobené pavilony, unikátní sbírka vánočních betlémů nebo několik adventních vystoupení. Těšit se můžete na čertovskou minishow s Míšou Sloukovou, dětskou show kouzelníka Šeklina, vystoupení dětí za Školní družiny Slovan, pohádku od Divadla Kejkle, vystoupení Chropyňských babek, bublinovou Bubble Show od Pavla Rollera a mnoho dalších. Udělejte si čas mezi devátou a pátou.

Přijďte v sobotu fandit účastníkům Čertovského běhu. Desetikilometrová trať vyzkouší síly odhodlaných běžců, kteří v jedenáct odstartují z Loděnice u Bágráku.

Na vánoční výstavu v kulisách klasických evropských vánočních příběhů a pohádek Pohádkové Vánoce zve Muzeum Kroměřížska. Prostřednictvím výstavy se přenesete do dávných pohádkových časů, osvěžíte si staré vánoční zvyky a tradice. Výstava probíhá do 5. ledna 2020.

Bystřice pod Hostýnem

Rozsvěcení vánočního stromu naplánovali v Bystřici na páteční pátou odpoledne na Masarykově náměstí. Těšit se můžete i na mikulášskou nadílku s jarmarkem, který se otevře už ve dvě. Ve vestibulu radnice si můžete prohlédnout výtvarné práce místních žáků. Vše doplní příjemná hudební vystoupení.

V sobotu v pět přijďte na vernisáž výstavy Vánoce v zámecké konírně aneb Pojďme spolu za betlémy. Sbírku poskytla k nahlédnutí Jitka Růžičková. Na výstavě budou ke zhlédnutí rozličné betlémy ze sbírky Jitky Růžičkové a potrvá až do 22. prosince. Součástí jsou i tvořivé dílny pro děti.

Základní organizace svazu včelařů Bystřice pod Hostýnem a město Bystřice pod Hostýnem pořádají Medový den. Akce proběhne v sobotu od osmi do čtyř ve velkém sále Společenského domu Sušil. Těšit se můžete na prodej a ochutnávku medů, prodej perníků, medových zákusků, kosmetiky z včelích produktů, košt medoviny a medových likérů, vlastní zdobení perníků, medovou fontánu, ukázky činnosti včelařského kroužku a spoustu dalšího. Součástí bude i výstava výtvarných děl a literárních prací dětí základních škol na téma Děti – včely – příroda.

Holešov

Muklovský betlém od neznámého vězně z uranových dolů, recese akademického malíře Cyrila Boudy s osobnostmi Pražského jara, betlémy na miniaturách, háčkované, na překližce, ale také mistrovská díla českých řezbářů představí letošní výstava České betlémy. Na zámku v Holešově se představí přes osmdesát modelů, které si veřejnost může prohlédnout do 29. prosince.

Rusava

V sobotu od tří se na Rusavě koná 14. Mikulášský jarmark. Na prostranství u obecného úřadu vás čekají tradiční dobroty, řemeslné výrobky, dílničky pro děti a hlavně sváteční atmosféra.

Přijďte se s dětmi podívat na nefalšované peklo, zahrát si s čerty kostky nebo nahlédnout do knihy hříchů. Na závěr si děti mohou zatancovat Čertovské disco. Odjezd sv. Mikuláše se bude konat v sobotu od dvou v penzionu U Bílého koně.

Rymice

Pro šikovné ruce jsou určeny Vánoční dílničky v hanáckých chalupách v Hejnicích. V autentických historických chalupách s doškovými střechami si v sobotu od desíti do pěti můžete ozdobit perníčky, vyrobit vánoční dekorace a zažít tradiční vánoční atmosféru. Součástí bude i ukázka rukodělných prací místních žáků.

 

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Uherské Hradiště

Zcela netradičním způsobem si můžete užít předvánoční dobu v Uherském Hradišti, kam připlula loď NOE a od středy do soboty nabízí Plavby ke všem čertům, během kterých se bude číst z Knihy hříchů, ale také zpívat a koledovat. Vyplouvá se z přístaviště na Svatojiřském nábřeží. Plavbu je nutné si zarezervovat na čísle 602 815 874.

Ježíškova dílna je určena dětem, které si zde mohou vyrobit celou řadu vánočních dárků pro své nejbližší. Během návštěvy děti čeká soutěž O nejkrásnější dopis pro Ježíška, jejíž vyhodnocení proběhne v lednu příštího roku. Přijďte v sobotu od jedné do pěti nebo v neděli mezi desátou a pátou do foyer a malého sálu Klubu kultury.

Na Masarykově náměstí už vánoční strom září, v Sadech bude slavnostně rozsvícen v pátek v pět. Přijďte do parku před mateřskou školkou v Sadech. Vystoupí děti ze školky i mužský pěvecký sbor JMF Derfla.

V sobotu ve Slováckém muzeu vás tvorbou slaměný ozdob provede zkušený lektor, Nositel tradice lidových řemesel a Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje František Zuska. Od devíti do dvanácti si vyzkoušíte vyrobit jednoduché ploché ozdoby a seznámíte se se základy práce se slámou. Místo si zarezervujte na telefonu 572 556 556.

Čestným uznáním a Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké tvorby v regionu byla v letošním roce oceněna Antonie Dostálková. Až do 16. února máte ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti možnost nahlédnout na její modrotiskovou tvorbu prostřednictvím výstavy Modrobílý svět.

Staré Město

V neděli se vánočně naladíte na Staroměstském vánočním jarmarku. Stánky se otevřou v devět na náměstí Velké Moravy a od jedenácti začne kulturní program, ve kterém vystoupí místní děti, a zahraje cimbálovka. Od půl jedné pak bude pódium patřit country kapele Štrůdl. Jezuitský sklep zahájí den v deset dopoledne zábavnými aktivitami pro děti a od půl jedné vám divadelní spolek Letodiv zahraje pohádku o Lotrandovi a Zubejdě.

Strážnice

V Kostelní ulici a přilehlé Zahradě sv. Martina se uskuteční tradiční adventní jarmark. V pátek můžete přijít od půl páté, v sobotu od čtyř a v neděli od tří.

Uherský Brod

Mikuláš se svou družinou vyrazí na objížďku Masarykova náměstí. Přijďte v pátek v pět.

V neděli od desíti do pěti si užijete Mikulášský jarmark na náměstí 1. Máje. Kromě tradičních řemeslných výrobků a dárků k zakoupení se můžete zahřát svařákem a tradičními dobrotami.

Uherský Ostroh

Vydejte se do podzemí zámku na výstavu Drákula a ti druzí – tajemství podzemí. Seznamte se se samotným Drákulou, Alžbětou Báthory, Eleanorou Amálií ze Schwarzenbergu, Kateřinou Bechyňovou z Komárova, vlkodlakem z Gévaudanu, slavným upírobijcem van Helsingem a dalšími tajuplnými postavami. Výstava potrvá až do 20. prosince.

Vlčnov

Nahlédněte do historie i současnosti nejrůznějších druhů zvonů v rámci vánoční výstavy Zvonky zvoní, andělé zpívají v Galerii Na Měšťance. K vidění je velká škála zvonů od těch velkých kostelních, které svolávají lidi k motlitbám, až po ty nejmenší, které slouží jako ozdoba a dekorace. Uvidíte také, z čeho všeho se dají takové zvonky vytvořit. V kulturním programu vystoupí jedinečný soubor hrající na ruční zvonky Zvonky Dobré zprávy. Výstava potrvá až do 12. ledna.

 

VSETÍNSKO

Vsetín

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. V neděli od dvou do pěti si nenechte ujít tradiční Zámecké adventní kouzlení. Na obchůzku se vydají tajuplné bytosti jako Mikulášské Matičky a Lucky. Užijete si i jarmark s mnoha dobrotami včetně pagáčů, kyselice, domácích zákusků, korbáčiků, medoviny a svařeného vína. Nahlédnete do budoucnosti prostřednictvím lití olova a pouštění lodiček z ořechových skořápek. Celým odpolednem bude znít hudba cimbálové muziky Krkostěna z Nového Hrozenkova a vánoční koledy zahraje pan flašinetář. Děti si užijí pohádkové divadelní představení a zapojí se do vánoční pátračky o poukazy do centra Džungle.

Přijďte nasát trochu té vánoční atmosféry na výstavu pod názvem Perníčky, která potrvá až do 23. února. Dozvíte se víc o historii perníku i umu valašských perníkářů. Možná i odkoukáte nějaké ty tipy na přípravu dokonalého těsta.

Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. V rozpětí od designu po umění představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo.

Mramorový sál vsetínského zámku bude v sobotu dějištěm zajímavého klání. Nepůjde o žádné sportovní či recitační výkony, ale o soutěž O najlepší valašskú slivovicu. Soutěž již tradičně pořádá Spolek pro zachování valašských tradic, přičemž součástí programu bude i udělení titulů Osobnost Valašska a Valašská cérka. Začíná se ve dvě odpoledne.

Sobotní podvečer slibuje v bazénu městských lázní atraktivní zábavu. V rámci akce nazvané Rozmarný prosinec v lázních aneb Skotačení v retro plavkách bude po celý den i snížené vstupné na bazén. Akce se koná od šesti večer a je určena všem, kteří mají rádi recesi a 30. léta minulého století. Návštěvníci se mohou těšit na promenádu v plavkách, ukázku Tyršových protahovacích cviků a také chůzi po vodní hladině.

Rožnov pod Radhoštěm

Tradiční Vánoční Street Dance show, tentokrát s názvem X-mass White Show roztančí Janíkovu stodolu. Kvůli obrovskému zájmu a účasti v pátek proběhnou dvě dopolední představení pro mateřské a základní školy a dvě odpolední představení pro veřejnost a to ve čtyři a v šest. Přijďte se s námi naladit na vánoční vlnu, užít si společné chvíle a podpořit tanečníky.

Soláň

Pečení vánočních perníčků v doprovodu cimbálové muziky Malá Jasénka je tradiční pozvánkou do Zvonice Soláň na hřebeni Vsetínských Beskyd. V neděli od desíti do tří si perníčky můžete vykrojit, upéct v kachlové peci a ozdobit.

Valašské Meziříčí

Kouzelná atmosféra adventu a třpytivá krása tisíců ručně vyráběných skleněných baněk rozzáří historické komnaty zámku Lešná u Valašského Meziříčí. V zámeckých interiérech budou k vidění baňky z kolekce Return to nature s jemným vzorem inspirovaným luční trávou a okoličnatým květenstvím. Historické místnosti ožijí tradiční vánoční červení v kombinaci se stříbrnou i odstíny zelené, modré, fialové a zlaté, jejichž třpyt zvýrazní zámecké křišťálové lustry a zrcadla. Novinkou bude instalace, v níž záplava baněk nastíní dojem tajemné vánoční oblohy se zářícími hvězdami. Výstava Vánoce na zámku potrvá až do 22. prosince a v rámci ní vás čeká několik zajímavých akcí.

Nedělní adventní dílna v Lešné bude tentokrát zaměřena na zdobení baněk. Přijďte v jednu na Lešnou a vyzkoušejte si práci malířek z Irisy.