Začala demolice domu v Lenoře na Prachaticku. Víme, jak bude probíhat

Výbuch bytového domu v Lenoře na Prachaticku (zdroj Policie ČR)

PRACHATICKO – Dnes, v brzkých ranních hodinách, začala demolice bytového domu v Lenoře na Prachaticku. Tím na začátku října otřásl mohutný výbuch, při němž bylo zraněno devět osob a jeden člověk zemřel.

Firmou, která demolici provede, se stala na základě výběrového řízení jedna z táborských společností. Ta začala s přípravami již včera odpoledne, kdy byla na místo přivezena technika. Podle dostupných informací bude demolice realizována ve dvou částech. Jelikož jsou domy na sebe napojené, začnou pracovníci od vnější strany. Z domu zůstane jen základová deska, o níž se rozhodne později. Demolice by měla být podle všeho hotová do Vánoc. Jak uvedl Jaroslav Vach ze společnosti provádějící bourací práce, demolice zatím probíhá bez problému.

Lidé, kteří zde přišli o střechu nad hlavou, již obdrželi první finanční pomoc ze sbírky, kterou vyhlásil Jihočeský kraj. „Sbírkové konto bylo rozděleno, smlouvy podepsány a peníze vybrané k 24. říjnu 2019 byly občanům bytového domu zničeného výbuchem vyplaceny. Sbírka i nadále pokračuje až do 31. března 2020. Po tomto datu bude částka, kterou se podaří získat opět rozdělena mezi občany,“ řekla vedoucí oddělení krizového řízení Marta Spálenková. Organizace ADRA pomohla vybrat a přispět částkou více než 2,7 milionu korun.

Přesné příčiny říjnové tragédie policisté a hasiči i nadále zjišťují. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že výbuch způsobil jeden z obyvatelů domu. Pravděpodobně právě osoba, která zde byla nalezena mrtvá.