Na Bukové hoře hasiči nacvičovali evakuaci lyžařů z lanovky

ORLICKOÚSTECKO – Lezecké skupiny Hasičské záchranné služby Pardubického kraje před zahájením lyžařské sezóny nacvičovaly záchranu osob z lanovky na Bukovou horu.

Příprava lezeckých skupin je velmi důležitá. Připomeňme, že na sedačkové lanovce vedoucí z Mlýnického Dvora do Bukové Hory uvízlo letos v lednu 71 lyžařů, kteří kvůli pádu stromu na lano lanovky museli čekat na evakuaci několik hodin. O události jsme vás informovali ZDE.

Speciální výcviky hasičů – lezců i leteckých záchranářů na kabinkových i sedačkových lanovkách probíhají každý rok. Hasiči si tak nacvičují postupy a možnosti záchrany lidí v případě poruchy těchto zařízení. Při letošním cvičení měli lezci k dispozici celou lanovku na Bukovou horu. Čtyřmístná sedačková lanovka „s bublinou“ v případě poruchy může na dlouhé minuty uvěznit desítky cestujících. Vzhledem k tomu, že povinností provozovatele je v případě poruchy lanovky zajistit evakuaci všech osob do dvou hodin, zaměřili se hasiči především na nácvik rychlého a bezpečného spuštění uvězněných lyžařů. Na lanovce bylo 22 figurantů, které bylo nutné v co nejkratším čase dostat na zem.

„Pomocí lezeckého vybavení jsme se dostali na lanovou dráhu, slanili k čtyřsedačce a otevřeli „bublinu“. Postupně jsme všechny figuranty upevnili do postroje, do tzv. evakuačního trojúhelníku a spustili jsme je na svah pod lanovkou, odkud byli dopravováni do prostoru dolní stanice lanovky. A takto to pokračovalo až do posledního figuranta,” upřesňuje instruktor hasičských lezců Josef Urválek.

Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou, obsadili postupně všechny podpěrové sloupy. Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem. „Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení,“ dodala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Foto: HZS Pardubického kraje