Obchvat Mikulova získal pravomocné územní rozhodnutí, mohl by se začít stavět v roce 2021

zdroj: Město Mikulov

BŘECLAV – Ředitelství silnic a dálnic získalo pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu obchvatu Mikulova neboli nejjižnější část dálnice D52. Nepravomocné územní rozhodnutí bylo vydané již před 15 měsíci, stavební úřad Jihomoravského kraje se však musel vypořádat s 18 odvoláními a stovkami stran textů.

O obchvatu Mikulova se hovořilo téměř deset let jako o nejjednodušší části zbývající části dálnice. Přesto silničáři dlouho čekali na krajský plánovací dokument. Postupně od roku 2016 stavbu připravují a vyrovnávají se u soudů a úřadů s odporem především spolku Děti Země a dalších fyzických osob, které podávaly odvolání i žaloby. „Rozhodnutí o odvolání má 229 stran. Nyní již máme připravenou dokumentaci pro stavební povolení, kterou projednáme s úřady a v červnu příštího roku chceme žádat o stavební povolení,” uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. V polovině roku také Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost odpůrců stavby. Žalobou chtěli zrušit výjimku pro stavbu obchvatu vydanou ministerstvem životního prostředí. Ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala tehdy odhadoval, že při dobrém vývoji situace by se mohlo začít stavět v roce 2021. Pro ostatní úseky od Pohořelic k Mikulovu Ředitelství silnic a dálnic již zažádalo o územní rozhodnutí a během příštího roku čeká postupně vydávání rozhodnutí.

Rakušané v minulých letech postupně dovedli dálnici téměř k hranicím. Čtyřpruh vede až k Poysbrunnu a na podzim se otevřel dvoupruhový obchvat Drasenhofenu, který lze v budoucnu o další dva pruhy rozšířit. Na Moravě zbývá postavit 23 kilometrů, aby se podařilo dálnicí spojit Brno a Vídeň.