Pacienti, na chirurgii do frýdlantské nemocnice už prý můžete přijít bez obav

FRÝDLANT – „Nebojte se přijít do frýdlantské nemocnice k chirurgickému zákroku. Indikaci a operativu provede odborně a profesionálně tým chirurgů Krajské nemocnice Liberec.“ Takový je vzkaz, který posílá pacientům z Frýdlantského výběžku Krajská nemocnice v Liberci (KNL), pod kterou nově frýdlantská nemocnice od července spadá. Chce tak upozornit na zbytečný odliv chirurgických pacientů do jiných nemocnic kvůli dřívější špatné pověsti frýdlantské chirurgie za působení předchozího majitele nemocnice.

„Prakticky veškerou chirurgickou činnost ve frýdlantské nemocnici dnes provádějí lékaři chirurgie z KNL. Jak tu ambulantní indikační, tak péči na lůžku i operativu,“ potvrzuje primář chirurgie KNL MUDr. Peter Hromádka. Vysvětluje, že frýdlantská nemocnice poskytuje jednodušší chirurgickou péči. „Provádíme operace od slepého střeva, přes kýly, žlučníky, po křečové žíly a hemoroidy a provádíme i ambulantní zákroky,“ podotýká. Spektrum operací frýdlantské chirurgie bylo letos rozšířeno i o takzvané „cévní shunty“, což jsou cévní spojky, které je nutné vytvořit u pacientů, kteří jsou indikováni k pravidelné dialýze při selhání ledvin.

V nemocnici je pak 24 hodin denně zajištěna služba chirurgem, který pacienty kontroluje a v případě jakýchkoli komplikací rozhoduje o využití zázemí velké krajské nemocnice v Liberci.

Operovat se na frýdlantské chirurgii začalo opět v září. Od srpna zde funguje indikační chirurgická ambulance. Zatím jednou týdně, vždy ve středu od 8.00 do 10.30 hodin, od začátku příštího roku se plánuje její otevření i každé pondělí od 15.30 do 17.30 hodin. Do indikační poradny mohou lidé přijít i bez doporučení praktického lékaře nebo specialisty, přesto je doporučení výhodou.

Ve Frýdlantě tvoří tým chirurgů 12 lékařů, kteří se zde střídají a slouží i v liberecké nemocnici. Nabízí pacientům i dva bonusy. „Tím prvním je klidné a rodinné prostředí s personifikovanou péčí, tím druhým pak výrazně kratší čekací doba na operaci, než je tomu u liberecké nemocnice,“ uzavírá primář Hromádka.

V průběhu příštího roku plánuje frýdlantská chirurgie obnovení operativy ruky, a to konkrétně syndromu karpálního tunelu nebo „lupavých“ prstů v ambulantním režimu. O začátku tohoto typu operativy budou jako první informováni praktičtí lékaři a následně i veřejnost.

Foto: Nemocnice Frýdlant a Liberecký kraj