Podvodnice vybíraly na falešnou sbírku, údajné neslyšící se rozmluvily

ilustrační foto

BŘECLAV, HODONÍN, ZNOJMO, – Několik případů falešných sbírek řešili v posledních týdnech policisté na Břeclavsku a Hodonínsku. Falešné vyběrčí se objevily také na Znojemsku.

V posledních týdnech se na Břeclavsku a Hodonínsku snažili cizinci získat peníze prostřednictvím falešné sbírky prý na vznik mezinárodního centra pro neslyšící, tělesně postižené lidi a chudé děti. S archem papíru obcházeli především na parkovištích v blízkosti obchodních domů. Například v Břeclavi sbíraly dvě ženy tmavé pleti uvnitř obchodu podpisy na otevření nějakého centra pro neslyšící. Přestože prý byly údajně hluchoněmé, rozmluvily se rychle na dotaz jedné svědkyně, zda mají na tuto činnost příslušná povolení. Také byly sprosté a plivaly na ni. Nakonec nasedly do auta s rumunskou registrační značkou, ve kterém na ně čekal nějaký muž, a odjeli pryč. O podobném scénáři hovořila také mluvčí břeclavských strážníků Lenka Rigó. „K Tescu vyráželi strážníci několikrát. Lidé, kteří s falešnou sbírkou obcházeli, hráli, že jsou neslyšící. Nicméně jakmile viděli, že někdo volá policii, začali sprostě nadávat. Zpravidla bývají dva. Jeden je potom jistí a sleduje,“ uvedla mluvčí. Od falešné sbírky se důrazně distancoval také Spolek neslyšících Břeclav.

Falešnými sbírkami se zabývají také hodonínští policisté. „Lidé nám v posledních týdnech nahlásili několik podobných případů. Situaci řešila na místě městská policie,“ potvrdil mluvčí Petr Zámečník. Podobná scéna se v polovině listopadu odehrála také ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. „Strážníci prověřovali oznámení o pochůzkovém prodeji na parkovišti před místním supermarketem. Na místě byli občané rumunské národnosti, kteří se prokazovali falešným seznamem dárců pro sluchově postižené spoluobčany. Takto lákali z kolemjdoucích různé finanční částky,“ uvedl velitel strážníků Rostislav Prax ve Veselském zpravodaji.

Vymámit z lidí peníze se tímto způsobem pokusilo i několik skupinek na Znojemsku. „Několik oznámení jsme opravdu zachytili. Když jsme přijeli na místo, zpravidla už tam nikdo nebyl,“ řekla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.