Video: V mrazivém počasí jde lidem bez domova o život. Mnozí ale pomoc odmítají

Ilustrační foto. Zdroj: MP Praha

PRAHA – Strážníci pomáhají lidem bez domova. Mnozí o pomoc nestojí, přestože jim jde o život. Někteří končí na záchytce, jiní v nemocnici. Do tepla se však některým vůbec nechce.

„Začíná kritické období pro lidi bez domova. Strážníci jim opět začali nabízet pomoc. Kromě nocleháren končí tito lidé někdy v nemocnici, někdy na záchytce. Pomoc ale mohou strážníci nabízet jen tomu, kdo o ni stojí,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Někdy preventivní kontrola a včasné probuzení, mohou zachránit lidský život. Hlídky strážníků kontrolují v pravidelných intervalech místa, kde se scházejí lidé bez domova. Většina oslovených však nabídku noclehu v teple odmítá.

Jednoho muže bylo třeba převézt na záchytnou stanici. Byl tak promrzlý a opilý, že sám nenastoupil do převozového vozidla, a strážníci mu museli pomoci. Pokud spatříme na ulici ležet, spát nebo netečně sedět člověka, nemusí se nutně jednat o osobu bez domova. Je nutné ho oslovit, případně rovnou zavolat linku 156 a nechat pracovat strážníky. Pokud je navíc dotyčná osoba ve špatném zdravotním stavu, je nutné kontaktovat zdravotníky na lince 155. Můžete tak zachránit něčí život.