Hospoda Na tanečku aneb Vydejte se po stopách Čerta a Káči!

Antonín Dvořák a socha Čert a Káča od Ladislava Šalouna

PLZEŇSKO – Před několika dny tomu bylo přesně 120 let, co v Národním divadle zazněla slavnostní premiéra opery Čert a Káča. Tento fakt je o to zajímavější, že slavný Antonín Dvořák našel námět na toto dílo nedaleko Plzně.

Světově uznávaný hudební skladatel býval totiž velmi vítaným hostem na zámku v Lužanech, jehož majitelem byl významný přeštický rodák Josef Hlávka, architekt, stavební podnikatel, politik a mecenáš. Jeho stavební kancelář realizovala v letech 1860–1869 neuvěřitelných 142 staveb, řadu z nich i v samotné Vídni. Takovým úspěchem se mohla pochlubit jen málokterá firma.

Josef Hlávka, namaloval Václav Brožík

K opravdovým skvostům patří rezidence pravoslavných biskupů v Černovicích (tehdejší Bukovina, dnes Ukrajina). Šlo o stavbu, která neměla v tehdejší Evropě obdoby, použilo se na ni 1300 různých druhů cihel ze sedmi. Josef Hlávka prý celou stavbu až do posledních detailů vyprojektoval sám a její všechny technické plány by pokryly celou plochu fotbalového hřiště.

Bohužel velké pracovní nasazení si vybralo krutou daň, a tak vedle vydělaných velkých peněz tehdy osmatřicetiletý geniální stavitel těžce onemocněl a ocitl se na invalidním vozíku. Uchýlil se na zámek v Lužanech, který původně zrenovoval pro svoji matku. Po letech se mu díky své pevné vůli podařilo nemoc porazit a on se opět postavil na nohy.

Dlouho nezahálel a zapojil se do politického života. Se svojí manželkou se pak stal i podporovatelem umění. Do Lužan za nimi přijížděla celá řada opravdu zvučných jmen. K nim patřil i Antonín Dvořák. Ten zde zaslechl místní legendu o hospodě, kam lidé chodili na tancovačky. Byla mezi nimi i Káča, která si zatančila se samotným čertem a i s hospodou se propadla do země. Dodnes se traduje, že kdo tady do země zapíchne špendlík, uslyší stále hrát muziku.

Hostinec se prý nacházel na Lužanské hoře, na místě, kterému se říká Na tanečku. Dnes tu stojí dřevěný altánek, kde si můžete po výstupu na kopec odpočinout. Hlavně vás tu ale čeká jedno překvapení. Jsou jím sochy Čerta a Káči v nadživotní velikosti, které vytesal z dubu místní šikovný řezbář. Udělejte si na Lužanskou horu někdy výlet a uvidíte je na vlastní oči!

Zámek v Lužanech, Jik jik CC BY-SA 3.0, cs.wikipedia.org/
Rezidence bukovinských metropolitů