Hořící adventní věnec způsobil škodu za půl milionu

OLOMOUC – Tři posádky požárních výjezdových vozidel z centrální stanice v Olomouci včera likvidovaly požár v kancelářských prostorách olomouckého podnikatelského inkubátoru na ulici Šlechtitelů. I přes včasný zásah se škoda podle vyjádření vlastníků vyšplhala do výše 500tisíc korun.

Hlášení o požáru předal na druhou adventní neděli odpoledne do centra tísňového volání linky 112 elektronický požární systém (EPS). Tři posádky výjezdových vozidel z centrální stanice v Olomouci vyrazily okamžitě do prostor olomouckého podnikatelského inkubátoru na ulici Šlechtitelů.

„Jednotka průzkumem v hustě zakouřených prostorech nalezla ohnisko požáru, přesněji vznícení vánočního věnce a také kancelářské techniky,“ uvedl mluvčí olomouckých hasičů Hošák. Hasičům se požár podařilo velmi rychle lokalizovat i zlikvidovat. Požár vznikl naštěstí v uzavřených prostorech, a tak se výrazně nerozšířil. „Nicméně i přes včasný zásah, pokračujícící v důkladné odvětráním kanceláří, se škoda po požáru dle vyjádření vlastníků vyšplhala do výše 500tis. Korun,“ uzavřel Hošák.

Příčinou vzniku požáru byl v rámci požární bezpečnosti často zmiňovaný vánoční věnec. Podle profesionálních hasičů  se u podobných hlášení ze systémů “EPS” většinou velmi často jedná o tzv. “planý poplach”. Toto zalarmování záchranných složek je tedy rozhodně unikátní a zabránilo několikanásobně vyšším škodám v případě, že by se požár rozšířil na celý komplex.

V souvislosti s tímto případem hasiči upozorňují: domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody. Abychom si užili vánoční svátky bez požáru, dodržujte tato základní protipožární bezpečnostní pravidla (viz. přiložený leták):