Víte, na co si dát o adventním čase pozor?

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – Zapalování adventních svíček k Vánocům neodmyslitelně patří, ale zároveň je to také jedna z nejčastějších příčin požárů. Je důležité vybrat si vhodný věnec i správné svíčky. Hasiči varují občany před nedbalostí a lehkovážností.

Druhá adventní neděle je za námi a další dvě nám do Štědrého dne ještě zbývají. Víte, jaká jsou rizika otevřeného ohně v domácnosti? Hasiči varují občany, aby nepodceňovali např. zapalování adventních věnců, neboť dnešní domovy jsou plné vysoce hořlavého materiálu, jako jsou koberce nebo záclony. Jsou to právě svíčky, co nejvíce způsobují „vánoční“ požár. „Jen loni v prosinci evidují hasiči v ČR 1 365 požárů, které si vyžádaly devět lidských životů a 124 lidí se při nich zranilo,“ říká tisková mluvčí hasičů Martina Götzová.

K takovému požáru dojde velmi snadno. Lidé zapomenou na hořící svíčku a ta při dohořívání zapálí chvojí, od kterého chytne ubrus i nábytek. Pozor by si měli dát hlavně ti, kteří si věnce vyrábějí doma a nedostatečně na ně přilepí držák na svíčku. Jak takové nepříjemnosti předejít? Koupit si např. speciální adventní svíčku, nepořizovat věnce z pilin či hoblin, neumísťovat otevřený oheň v blízkosti záclon a rozhodně ho nenechávat bez dozoru. „Nám se to loni stalo přímo na Štědrý den. Večeřeli jsme v kuchyni a najednou cítíme z obýváku kouř. Chytil nám totiž papírový ubrus od svíčky. Naštěstí jsme přiběhli včas, vše rychle uhasili a nijak nám to nepokazili sváteční náladu,“ vzpomíná Hradečák Pavel Kobylka.