Stroje vystřídala auta. Budějovická ulice v Táboře je opět průjezdná

Budějovická ulice v Táboře je opět průjezdná (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Po sedmi měsících skončila rekonstrukce části Budějovické ulice v Táboře, konkrétně se jednalo o úsek od křižovatky s ulicí Bílkova po křižovatku s ulicí Havlíčkova. Od dnešních ranních hodin je tedy plně průjezdná. Co vše stavební úpravy zahrnovaly a proč rekonstrukce trvala tak dlouho, se dočtete v následujících řádkách.

V úterý 10. prosince 2019 nad ránem se do zavřeného úseku v Budějovické ulici vrátila doprava. Došlo k odstranění přechodné úpravy provozu a dopravního značení, čímž byla ukončena uzavírka. Část Budějovické ulice byla uzavřena od 9. května 2019.

Občanům města tato uzavírka velmi vadila a byla častým tématem diskusí na sociálních sítích. Diskutující primárně zajímalo, proč uzavírka trvala tak dlouho. „V konečné fázi vidíme asfalt a dopravní značení, vše vypadá jednoduše a krásně, ale většina nejnáročnějších prací se odehrávala pod povrchem, ve výkopech, které byly několik metrů hluboké,“ vysvětila místostarostka Tábora Michaela Petrová.

Stavební úpravy ulice Budějovická mimo jiné zahrnuly rekonstrukci komunikace, chodníků, sadové úpravy, závlahy k sadovým úpravám, plynovodu a přípojky k plynovodu, vodovodního a kanalizačního řadu, vodovodní a kanalizační přípojky, horní obrusné asfaltové vrstvy, výstavbu nového veřejného osvětlení a semaforů. Síťaři pak dále vyměnili vysokonapěťový kabel a udělali přípojky do domů a položili optické sítě.

Parkování a zeleň

Stavební úpravy přinesly více parkovacích míst a také zeleň v podobě stromů (dřezovce trojtrné). Konkrétně se v této části jedná o 6 stromů a 7 trvalkových záhonů. Loňská první etapa zajistila 10 stromů a 10 trvalkových záhonů. „Zeleň přispívá k lepšímu klimatu i k lepšímu vzhledu ulice,“ uvedla místostarostka Tábora.

Celá Budějovická ulice původně nabízela 53 míst, výhledově (všechny etapy dohromady) vytvoří celkem 83 míst. Aktuálně skončená první část druhé etapy měla původně 23 míst pro auta, teď jedno přibylo. Loňská etapa vytvořila čtyři nová místa.

Práce za 30 milionů korun

První část druhé etapy stála investory 29 580 178 korun včetně DPH, z toho město Tábor zaplatilo téměř 13 milionů korun. Páteřní ulice Tábora je tedy opět průjezdná, ale pouze do doby zahájení stavebních úprav druhé etapy druhé části od ulice Havlíčkova k poliklinice. „O této části stavby, na kterou je zpracován projekt pro stavební povolení, budeme včas informovat,“ sdělil mluvčí Tábora Luboš Dvořák.