Dětská ambulance se změnila v kouzelnou krajinu. Výzdobu nemocnici předala Chantal Poullain

Foto: Nadace Archa Chantal věnovala na výzdobu dětské ambulance Uherskohradišťské nemocnice více než 380 tisíc korun. Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Dětská ambulance v Uherskohradišťské nemocnici se změnila k nepoznání. Nad sedátky v čekárně vykvétají malované léčivé bylinky, zatímco zpoza rohu laškovně vykukuje mravenec. Pan žabák v červených brejličkách s motýlkem se usmívá pod velkým televizorem, zatímco hlemýžď se raději zavrtal do ulity u modré hrací plochy. Unikátní výzdobu vytvořenou na míru pro dětské oddělení Uherskohradišťské nemocnice v pondělí slavnostně předala česko-francouzská herečka Chantal Poullain, která jako zakladatelka Nadace Archa Chantal pomáhá zpříjemnit prostředí dětských zdravotnických zařízení.

Na bolest pomohou zapomenout květiny i zvířátka

Na děti tak v ambulanci vedle lékařů a sestřiček čekají mravenci, vážky, žáby nebo ledňáčci, ale také třeba mydlice lékařská, heřmánek pravý nebo vstavač vojenský. „Máme tu přírodu zdejších rybníků, luhů a hájů, vedle léčivých bylin nechybí ani orchideje a mezi zdejší zvířátka a hmyz se zatoulala také surikata z nedaleké zlínské zoologické zahrady. Výzdoba má nápad a vtip a máme na ni od konce léta, kdy byla realizována, jen samé pozitivní ohlasy od rodičů i dětí,“ uvedla primářka Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice Irena Baroňová.

Právě veselé a hravé motivy mohou podle jejích slov pomoci odbourat stres, který děti při návštěvě ordinace mohou prožívat. „Každý si z dětství pamatujeme strach z injekce nebo trhání mandlí. Chtěli bychom, aby si děti z nemocnice odnášely i pozitivní zážitky. Výzdoba nám pomůže odvést jejich pozornost od nepříjemných úkonů, dříve je zklidnit a celkově vyšetření u nás lépe zvládnout,“ vysvětlila primářka s tím, že každoročně lékaři v dětských ambulancích Uherskohradišťské nemocnice provedou více než 19 000 vyšetření.

Hravá výzdoba ukazuje krásy slovácké krajiny

Výtvarné prvky, které jsou součástí výzdoby ambulance dětského oddělení, byly vytvořeny speciálně pro Uherskohradišťskou nemocnici a jsou inspirovány skutečnou přírodou na Slovácku. Interiér čekárny a vyšetřoven je vybaven dřevěnými interaktivními prvky, má svůj příběh a své návštěvníky vyzývá k jeho hledání a zkoumání. „Bylo pro nás velikou výzvou přenést v rámci projektu Svět v písku kousek přírody a jejího místního života do moderních prostor nemocnice, aby si její rozmanitost mohli užít i malí pacienti,“ popsala Zuzana Malcová, výtvarnice a designerka, která je spolu se svou sestrou Alžbětou autorkou výzdoby.

Prostory ambulance si osobně prohlédla také zakladatelka nadace Chantal Poullain. „Nadace funguje už šestadvacet let a našim cílem je pomáhat. Těší mě, že si děti v nemocnici mohou díky našim projektům hrát a jsou spokojené. A když se jim prostředí natolik líbí, že ani nechtějí domů, je to krása,“ řekla během návštěvy.

Z nemocnice do příjemného prostředí

Nadace Archa Chantal věnovala na výzdobu dětské ambulance Uherskohradišťské nemocnice více než 380 tisíc korun. Barvy pak věnovala firma Colorlak ze Starého Města. Finanční prostředky, které nadace poskytla, pocházejí především z prodeje charitativního kalendáře „Proměny“, kde se na dvanácti fotografiích představují známé české a slovenské celebrity v úchvatných proměnách. „Před objektivem fotografa Petra Kurečky se loni převtělili ve slavné osobnosti nebo obrazy například Ester Geislerová, Anna Polívková nebo Jan Cina, letos už náš kalendář vstoupil do druhé dekády a známé osobnosti tentokrát ukazuje v nečekaných filmových rolích. Dražba obrazů ze jmenovaného kalendáře a prodej těchto kalendářů nám každoročně pomáhá realizovat projekty zlepšení prostředí v dětských nemocnicích a léčebnách,“ doplnila ředitelka nadace Šárka Nečasová.

Posláním nadace je zpříjemnit dětská zdravotnická zařízení nejmenším pacientům. Veškerá snaha směřuje k vytvoření podmanivého prostředí pozitivně působícího na psychiku nemocných dětí. Změnou neutěšeného prostředí v útulná, příjemná místa se malý pacient stává součástí kouzelného světa. Touto hrou se dítě lépe vyrovná s pobytem v nemocnici, zbaví se stresu a překoná odloučení od rodičů. Projekty jsou navrhovány výtvarníky a architekty na základě požadavků a konkrétních potřeb jednotlivých nemocničních oddělení ve spolupráci s dětskými psychology, lékaři a sestrami.

Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice
Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice
Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice
Foto zleva: Primářka dětského oddělení Iva Baroňová, ředitel nemocnice Petr Sládek, zakladatelka nadace Chantal Poullain. Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice
Zdroj: Uherskohradišťská nemocnice