Na zámku Kinských se začalo opravovat. Znovu se otevře se zcela novou expozicí

Foto: Zámek Kinských. Zdroj: Město Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Zámek Kinských je jedním ze dvou zámků na území Valašského Meziříčí a zároveň jednou z pěti poboček Muzea regionu Valašsko. V současnosti ale oblíbená a navštěvovaná historická památka strádá. Na stavu zámku se podepsal nejen zub času, ale i způsob provedení rekonstrukce v druhé polovině minulého století. V uplynulém týdnu ale zámek vykročil vstříc světlejším zítřkům. Započala totiž rozsáhlá rekonstrukce za téměř 117 milionů korun.

V rámci rozsáhlé rekonstrukce dojde k odstranění vlhkosti zdiva, opravě zatékající střechy přístavby zámku a vnitřních prostor. „Počítáme s vybudováním moderních depozitářů, výstavních i návštěvnických prostor a bezbariérového přístupu do zámku,“ shrnul ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Opravy byly slavnostně zahájeny ve čtvrtek 5. prosince, a to za účasti vedení Zlínského kraje, představitelů města a dalších hostů. „Málokteré město se může pochlubit tím, že má na svém území dva zámky. Jsem rád, že poté co byl již v minulosti opraven Zámek Žerotínů, se opravy dočká také Zámek Kinských. Zlínský kraj tak navazuje na nedávno realizovanou rekonstrukci Kostela Nejsvětější Trojice,“ sdělil starosta Robert Stržínek.

Z muzea skla a gobelínů by zámek měl poskytnout prostory nové všeoborové expozici Člověk v krajině, krajina v člověku. Lidem tak přiblíží historii regionu od pravěku po současnost, s ohledem na vzájemné působení člověka a okolní přírody. „Návštěvníkům bude po dokončení moderní a hravou formou prezentovat vztah člověka k místu, kde žije. Využít k tomu chceme bohatosti regionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko,“ popsal Vitásek.

Z celkové částky 117 milionů korun bude 73 milionů pokryto z dotace Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Zlínský kraj vyčlenil na opravy 40 milionů, muzeum pak z vlastních zdrojů poskytne 4 miliony korun. Zámek se pro veřejnost uzavřel už letos v lednu. Rekonstrukce má být dokončena v září 2021 a poté se zámek Kinských znovu otevře veřejnosti.

Foto: Slavnostní zahájení rekonstrukce zámku. Zdroj: Město Valašské Meziříčí
Zdroj: Město Valašské Meziříčí
Zdroj: Město Valašské Meziříčí
Zdroj: Město Valašské Meziříčí