Průměrná mzda v našem kraji je třetí nejvyšší v republice!

Zdroj: pixabay.com

PLZEŇSKÝ KRAJ – Patříte mezi ty, kteří během roku na běžném účtu pocítili vděčnost svého zaměstnavatele v podobě příjemného navýšení mzdy? Pokud ne, někde se možná stala chyba.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku totiž mzdy v kraji nominálně i reálně vzrostly a Plzeňský kraj se tak může pochlubit třetí nejvyšší průměrnou hrubou měsíční mzdou za toto období. „Oproti loňsku se navýšila o 7,1 %, tedy o 2 181 korun a dosáhla celkové částky 33 019 korun. Znamená to, že je o pouhých 678 korun nižší než celorepublikový průměr, který dosahuje výše 33 697 korun. Pokud ovšem zohledníme inflaci, průměrná mzda v našem kraji reálně vzrostla o 4,2 %,“ informuje Tereza Mildorfová z Krajské správy ČSÚ v Plzni.

Jestli vás zajímá, kde jsou na tom ještě lépe, tak jsou to pouze kraje Hlavní město Praha (41 720 korun) a Středočeský (34 058 korun). „Oproti tomu nejnižší průměrná mzda byla zjištěna v Karlovarském kraji, a to 29 941 korun, což je o celých 3 756 korun méně, než je již zmiňovaný celorepublikový průměr,” doplnila Tereza Mildorfová. Ale pozor! Je třeba zdůraznit, že průměrná mzda v ČR je ovlivněna především mzdou v kraji Hlavní město Praha, a proto její výše v republice nedosahuje kromě Středočeského kraje již žádný jiný kraj.