Soutěž o nejlepší valašskou slivovici má vítěze

Zdroj: Město Vsetín

VSETÍN – Už po jedenadvacáté uspořádal Spolek pro zachování valašských tradic soutěž „O najlepší valašskú slivovicu“, která se tentokrát konala v sobotu 7. prosince v Mramorovém sále vsetínského zámku. Součástí programu bylo také udělení titulů Valašská cérka a Osobnost Valašska.

Přihlášené vzorky domácích ovocných pálenek byly rozděleny do několika kategorií a procházely hodnocením odborníků, hostů i samotných soutěžících, kteří byli nejen ze Vsetína, ale i z blízkého i vzdálenějšího okolí,“ uvedl jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček. V kategorii Trnkovice s přehledem vyhrál Josef Haničák z Dinotice, vsetíňan Roman Švagera si odnesl první místo za Jablkovici, v kategorii Ostatní předčila všechny Anna Švagerová ze Vsetína se svou hruškovicí.

Součástí soutěže bylo také udělení titulu Valašská cérka. Ten získala zakladatelka cimbálové muziky Soláň, Monika Kovářová z Hutiska – Solance, za působení v oblasti kultury. Titul Osobnost Valašska patří tento rok Petru Markovi, řezbáři z Liptálu. O dobrou náladu se postarala cimbálová muzika Kyčerka z Velkých Karlovic. Porota vybírala ze 37 přihlášených vzorků od 30 soutěžících.