V Ralsku byla odhalena tajná továrna na cigarety moldavského gangu

RALSKO – Celníci odhalili nezákonnou výrobní linku na cigarety v Ralsku. Zajištěno bylo 8,5 milionu kusů cigaret. Výrobnu zde rozjela vysoce organizovaná skupina osob vedená občany Moldávie.

V říjnu letošního roku obdržela Celní správa ČR od moldavské policie informaci týkající se skupiny osob moldavské státní příslušnosti, které by měly být zapojeny do nezákonné výroby tabákových výrobků a jejich následné distribuce na území České republiky. Bylo zjištěno, že se jedná o vysoce organizovanou skupinu osob s jasnou hierarchií, která působí na území více států Evropy.

V čele skupiny stáli občané Moldávie, kteří neměli trvalý pobyt na území ČR a zdržovali se převážně ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích. Tyto osoby měly na starosti nákup komponentů důležitých pro nelegální výrobu cigaret i přepravu do výrobního areálu, který se nacházel v obci Ralsko. Celní správa ČR v průběhu akce úzce spolupracovala jak s moldavskou policií, tak i s ukrajinskou pohraniční policií, neboť obsluhu výrobní linky na cigarety zajišťovali občané Ukrajiny.

„Dne 2. prosince došlo k realizaci uvedené skupiny osob přímo při nakládce nelegálně vyrobených cigaret do přistaveného kamionu, který patřil jednomu ze zadržených. Bylo zadrženo celkem pět osob moldavské státní příslušnosti, přičemž čtyři osoby poslal soudce na základě návrhu dozorující státní zástupkyně do vazby,“ uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Dále byly provedeny prohlídky jiných prostor v několika objektech na území ČR, kde bylo nalezeno celkem 180 palet s komponenty důležitými pro výrobu cigaret a odpad z výroby tabákových výrobků. Při domovní prohlídce ve výrobní hale v obci Ralsko byla nalezena kompletní linka na výrobu cigaret, řezačka a drtička tabáku, komponenty na výrobu cigaret a celkem 8 550 000 kusů cigaret značky L&M červené a Richmond modré. Byla zajištěna i finanční hotovost v EUR, přesahující částku 9 milionů korun a padělané rumunské osobní doklady, které tyto osoby při své činnosti používaly. „Škoda způsobená uvedenou skupinou na spotřební dani převyšuje částku 24 milionů korun,“ dodala mluvčí Kaňková.

Foto: Celní správa ČR