Vydejte se na vánoční výlet s vůní perníčků a objevte tajemství půdy v Muzeu betlémů Karlštejn

Muzeum betlémů Karlštejn. Zdroj: muzeumbetlemu.cz pro novinykraje.cz. Foto: E.Hodikova

Vánoční atmosféru starých časů provoněnou perníčky zažijete v městečku Karlštejn. Pod stejnojmenným hradem můžete navštívit muzeum s kolekcí starých českých betlémů – dřevěných, z cukru, chleba i z čerstvě napečených perníčků. A na půdě vás čeká překvapení, největší Karlštejnský betlém s postavičkami nejvýznamnějších českých panovníků.

Tajemství staré půdy a barokního sklepení

Muzeum betlémů najdete na karlštejnském náměstí v historické budově s růžovou fasádou, jenž dříve sloužila jako fara. V přízemí domu uvidíte kvalitní kolekci betlémů vyřezávaných ze dřeva i z dobových raritních materiálů, například z vosku, cukru nebo chleba. Pro děti je velkým lákadlem několik mechanických betlémů, které si sami spouštějí. Od začátku adventu až do Tří králů celý dům už tradičně provoní betlémy z čerstvě napečených perníčků.

Muzeum betlémů Karlštejn. Zdroj: muzeumbetlemu.cz pro novinykraje.cz. Foto: E.Hodikova

Vystoupáte-li po úzkém schodišti zdobeném gotickými malbami až pod střechu, objevíte vzácný poklad, Karlštejnský královský betlém. Jedná se o největší loutkový betlém v České republice rozkládající se na ploše osmdesát metrů čtverečních. Dominantou je několikametrová kulisa hradu Karlštejna a přilehlého okolí s půlmetrovými loutkami v historických kostýmech. Můžete zahlédnout vinaře, jak veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, Mistra Theodorika malujícího Madonu nebo rytířské souboje. Spolu s tímto dějem přináší Ježíškovi své dary i deset nejznámějších českých panovníků – Karel IV. přináší hrad, Rudolf II. astronomický přístroj nebo Marie Terezie šperky. Panovnickou řadu netypicky zakončuje T. G. Masaryk, který přináší mapu České republiky. Vše je umocněno hudbou ze Smetanovy Mé vlasti a závěrečným vyzváněním zvonů.

V nejnižší části domů vstoupíte do barokního sklepení s expozicí o dějinách vinařství na Karlštejně, výstavní síní Sklep a také tajemnou postavou Bílé paní. Ve venkovním areálu na vás čeká překvapení v podobě pohyblivé alchymistické dílny z doby panování Rudolfa II. V potemnělém interiéru tu několik alchymistů předvádí své pokusy a vy jim můžete nakukovat přes rameno.

Hravé dílničky

V době adventních víkendů a vánočních svátků můžete v muzeu navštívit Hravé dílničky, kde si děti mohou nazdobit perníčky, vyrobit vánoční přání, ozdobit skleněné koule nebo modelovat z marcipánu. Termíny Hravých dílniček najdete na webových stránkách muzea www.muzeumbetlemu.cz.

Muzeum v podhradí

Zakladatelem muzea byl Ladislav Trešl, jehož velkým koníčkem bylo lidové umění. Dnes se o betlémy stará jeho dcera, Romana Trešlová. Díky tomu můžete na třech podlažích barokního domu obdivovat zajímavé a krásné betlémy, dobový nábytek, dřevořezby, obrazy i lidovou keramiku. Muzeum je soukromé a funguje bez jakýchkoliv dotací. Specializuje se především na historické betlémy z území Čech a Moravy. Přijeďte se podívat na úžasnou sbírku s nejmenším betlémem uloženým v lískovém oříšku.

Místo

Středočeský kraj, okres Beroun, Karlštejn

Kontakt

Muzeum betlémů
Mgr. Romana Trešlová
267 18 Karlštejn 11
tel.: +420 607 940 787, +420 721 029 362
e-mail:
muzeum@muzeumbetlemu.cz
www.muzeumbetlemu.cz

Otevírací doba

prosinec: pondělí – neděle 10 – 17 hodin
leden – duben: sobota – neděle 10 – 16 hodin
květen, červen, září, říjen, listopad: sobota – neděle 10 – 17 hodin
červenec – srpen: pondělí – neděle 9 – 19 hodin

Otevírací doba v době vánočních svátků

23. prosince 10 – 17 hodin
24. prosince 10 – 15 hodin
25. – 31. prosince denně 10 – 17 hodin
1. – 5. ledna 2020 denně 10 – 17 hodin

Vstupné

dospělí 90 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 60 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Koruna Karlštejn
267 18 Karlštejn 13
tel.: +420 311 681 465
e-mail:
korunakarlstejn@seznam.cz
www.korunakarlstejn.cz