Vyšla nová kniha o událostech z roku 1989

Foto: Michal Růžička

BRNO – Vyšla kniha s názvem Jak to ruplo, která je plná informací z roku 1989, nejen těch listopadových. Je určena dětem a mladším ročníkům, kteří nezažili sametovou revoluci.

„Vypravěč Leoš je obyčejný kluk. Chodí do páté třídy, je pionýrem a čas od času musí recitovat otravné básničky při komunistických výročích. Jednoho dne narazí na podivné tajemství, o kterém s ním nechce nikdo mluvit. Leoš se rozhodne, že přijde rodinné záhadě na kloub. Během pátrání navštíví řadu míst v Brně a zažije podivuhodná dobrodružství. I když tomu ve smutném a špinavém městě zpočátku nic nenasvědčuje, rozluštění tajemství a také listopad 1989 se nezadržitelně blíží,“ představuje námět knihy tisková mluvčí Turistického a informačního centra Adéla Nováková.

Historik Michal Konečný spolu s ilustrátorkou Barborou Strakovou se zde snaží přiblížit dobu, kdy skončil komunismus a začala demokracie. Kniha je plná obrázků, dobových fotografií, šifer s nečekanou pointou a doplněná je zajímavou mapou města. Netradiční brněnský průvodce navazuje na úspěšného předchůdce Frčíme Brnem, jenž dětem představil prvorepublikové Brno. K dostání je v infocentrech a e-shopu Infocentra Brno.