Městský kamerový systém má pomoci s dopravou v Pardubicích

PARDUBICE – Městský kamerový systém pomůže podle vedení města s dopravou v Pardubicích. Ve spolupráci s Policií ČR bylo použito 14 kamer s funkcí automatického načítání registrační značky vozidel, jejichž prostřednictvím město získá data o dopravním chování řidičů.

Městský kamerový systém v Pardubicích tvoří dvě složky – bezpečnostní a urbanistickou, přičemž ta bezpečnostní slouží potřebám městské i státní police, urbanistická městu. Ačkoli i jiná města využívají kamery se čtením registračních značek, pardubický systém je navíc on-line napojen na centrální databázi vozidel v pátrání, což dělá projekt v rámci celé republiky jedinečný. „Jednotlivá data jsou ukládaná v centrálním úložišti s tím, že zaznamenané informace jsou samozřejmě zabezpečeny takovým způsobem, aby nedošlo k jejich zneužití. V případě radnice navíc není možné propojovat údaje z registrační značky s majitelem vozu, jednak k tomu nejsme kompetentní a jednak to ani není naším cílem. Pro nás je podstatné zjistit, jaká je ve městě dynamika dopravy a registrační značky nám v tomto případě poslouží pouze jako informační údaj,“ informuje náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Pardubice budou moci na základě získaných informací rozklíčovat, jak doprava v Pardubicích funguje, jaké je dopravní chování řidičů, jaké jsou cíle jednotlivých cest, projekt mimo jiné pomůže odhalit i příčiny zaplněných ulic. Jeho dalším významným přínosem je také skutečnost, že kamery snímají dopravní situaci nonstop. „Pro město je v rámci tohoto projektu klíčové, že se nejedná o nahodilé sčítání aut, nýbrž o celoroční sběr dat, který probíhá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, po celý rok. Díky tomu pak budeme schopni rozklíčovat, odkud kam se řidiči pohybují, v jakých hodinách, jakým směrem, hodně nás bude zajímat také pohyb tranzitní dopravy či kolik vozidel vjede do města a naopak. Navíc zjistíme, jaké jsou příčiny neprůjezdnosti městem, ať už se jedná o nehody či uzavírky, a na základě toho budeme moci hledat možná řešení, jak v podobných situacích postupovat,“ doplňuje náměstek Kvaš.

Policie České republiky tuto aktivitu města vítá s tím, že využívání kamerových systémů považuje za jeden z nástrojů, který může zefektivnit boj proti trestné činnosti. „Získané poznatky mohou policii pomoci při pátrání po pohřešovaných či hledaných osobách, pachatelích trestné činnosti či v pátrání po odcizených vozidlech,“ dodává ředitel Krajského ředitelství policie Pardubického kraje Jan Ptáček.

Seznam kamer Městského kamerového systému včetně těch, které jsou součástí projektu, je k dispozici ZDE. Zájemci tu naleznou nejen umístění jednotlivých kamer, ale také informace o tom, k jakým účelům je daná kamera využívána.

Foto: Městská policie Pardubice a ilustrační