Povoleno! Provoz v benešovské nemocnici by se měl vrátit do svých kolejí už v pondělí!

Ilustrační foto: pixabay

BENEŠOV – Národní kybernetický a informační úřad dnes po poledni dovolil a doporučil začít ve spolupráci s jeho specialisty s obnovou IT systému v benešovské nemocnici. Pokud se nic zvláštního nestane a nedojde k nepředvídatelným komplikacím, měl by od příštího pondělí opět v nemocnici nabíhat provoz v benešovské nemocnici, jejíž počítačový systém byl napaden 11. prosince kryptovirem.

„Může se tak začít s výstavbou nových serverů, instalací nové firewalové ochrany, cíleného antiviru, tří nových serverů a s přeinstalováním celkem 600 dalších stanic,“ upřesnila rozsah prací středočeská hejtmanka. Následovat bude postupně spuštění a obnova zálohových dat do NISu, PACS serverů.

Naštěstí se nenaplnily původní obavy, že provoz bude omezen až na několik týdnů. Termín znovuobnovení provozu předpokládá vedení Středočeského kraje a nemocnice již v pondělí 16. prosince. O Vánocích by měla nemocnice pracovat už v běžném režimu.

Počítačový systém v benešovské nemocnici byl v noci 11. prosince po 2 hodině ráno napaden kryptovirem a záhy byly IT systémy po celé nemocnici nefunkční. Vir napadl většinu z šesti set serverů a pracovních stanic. Záchranka převážela ohrožené pacienty do okolních nemocnic.