Požár domu v Mladé Boleslavi provázely i náhody. Co bylo příčinou ohně?

Požár se rozšířil z 2. patra na střechu domu. Foto: HZS ScK

MLADÁ BOLESLAV – Ve středu 11. prosince 2019 před třetí hodinou odpoledne začal vycházet kouř ze střechy třípodlažního bytového domu v Palackého ulici v Mladé Boleslavi. Jak se ukázalo, požár zde zasáhl byt ve druhém poschodí a rozšířil se na střechu domu. Po likvidaci ohně dnes ještě pokračuje za účasti specialistů z Technického ústavu požární ochrany Praha vyšetřování příčin požáru. Podle neoficiálních informací mohl vzniknout od digestoře.

Když se objevil kouř ze střechy domu, shodou okolností se v těsné blízkosti ve svém volnu pohyboval velitel čety z centrální stanice Mladá Boleslav. Společně se strážníkem městské policie a pracovníkem bezpečnostní agentury, kteří šli zrovna v rámci pěší obchůzky města v dané ulici po chodníku, se jako první pustili do průzkumu objektu a pokusili se požár v bytě v horním patře dostat pod kontrolu. Bylo však třeba daleko větší zásah. Požár si vyžádal druhý stupeň požárního poplachu. Do akce vyjeli profesionální hasiči z Mnichova Hradiště a Bělé pod Bezdězem a dobrovolné jednotky obcí Bakov nad Jizerou, Březno a Plazy.

První jednotka dorazila k požáru už za čtyři minuty od vyhlášení poplachu. Hasiči zasahovali zároveň z výškové techniky i vnitřkem budovy. Policistům se podařilo evakuovat z okolních domů asi dvacet osob. Přibližně po hodině byl požár lokalizován. Po omezení hasících vodních proudů následovalo rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování.
Požár se podařilo úplně zlikvidovat v 17 hodin. Škoda byla vyčíslena na 4 miliony korun, včasný zásah však odvrátil mnohé větší škody.