Přibude most i parkoviště. Ve Zlíně vznikne nové silniční napojení průmyslové zóny Zlín – východ

Vizualizace nového silničního napojení v průmyslové zóně. Zdroj: Město Zlín

ZLÍN – Radnice plánuje provést v příštím roce první kroky k vytvoření nového silničního napojení průmyslové zóny Zlín – východ. V rámci něj přibude záchytné parkoviště, ze kterého mohou řidiči dále pokračovat městskou hromadnou dopravou nebo na kole. Dojde i k zaslepení stávajícího mostu v Příluku, kde po vybudování nového přemostění vznikne lávka pro pěší, cyklisty a vozy IZS.

Cílem radnice je vytvořit na místě dopravní uzel. „V plánu je vybudování přestupního terminálu skládajícího se ze zastávek MHD, zastávky meziměstské autobusové dopravy, zastávky vlaku a záchytných parkovišť pro automobily i kola P+R a B+R,“ popsal radní pro dopravu Michal Čížek.

Do centra bez auta

Za jednu z důležitých částí řešení dopravy ve Zlíně považuje radnice vytvoření záchytného parkoviště P+R (z anglického „Park and Ride“). Řidiči tak budou mít možnost nechat tu auto a dál do města pokračovat vlakem nebo autobusem. To by mělo přispět ke zlepšení situace s parkovacími místy v centru. Vůz by tu lidé mohli odstavit i při výletech do přírody nebo při zápasech FK Příluky.

Kapacita parkoviště ovšem nebude nijak závratná. Jedná se o zhruba 130 až 140 míst. Ve zvětšení plochy město limituje vlastnictví pozemků a současně se zde promítají i zájmy jiných subjektů. Součástí projektu je i multifunkční hřiště s umělým povrchem a osvětlením.

Konečnou podobu provozu na záchytném parkovišti musí ještě radnice doladit, základní principy fungování jsou už jasné. „Chtěli bychom, aby cestující zaparkovaných vozidel měli nárok na MHD zdarma anebo využití přepravy vlakem. Myslím, že například pro obyvatele přijíždějící ze severovýchodu by tato možnost představovala velmi lákavý benefit,“ prozradil současné plány města Michal Čížek.

Stavební povolení v příštím roce

Na základě předchozích kontrol přibylo na mostě v Příluku dopravní omezení, které zakazuje vjezd dvou těžších vozidel současně. Stávající most bude po dokončení nového přemostění odstraněn a nahrazen novou lávkou pro pěší, cyklisty a vozidla IZS.

Pro uskutečnění projektu bylo právě zahájeno územní řízení, po kterém proběhne stavební řízení. Pokud vše půjde podle plánu, stavební povolení bude vydáno v první polovině příštího roku. Město má na stavbu vyčleněny vlastní prostředky, počítá ale i s dotacemi.

Nová přeprava navazující na městskou hromadnou dopravu

P+R (Park and Ride) je forma kombinované přepravy s návazností individuální automobilové dopravy na veřejnou hromadnou dopravu. Spočívá ve vybudování záchytných parkovišť v blízkosti zastávek MHD, jiných terminálů veřejné dopravy nebo zřizováním parkovišť spojených s městem speciální linkou veřejné hromadné dopravy.

B+R (Bike and Ride) je forma kombinované přepravy s návazností cyklistické dopravy na veřejnou hromadnou dopravu. Umožňuje zejména budování míst a zařízení k bezpečnému odkládání jízdních kol v blízkosti nádraží nebo zastávek veřejné dopravy.

Zdroj: Město Zlín
Zdroj: Město Zlín