Ráno sprcha, večer vana? Hygienická nutnost, rozmařilost nebo dokonce zdraví škodlivá věc?

Pro převážnou většinu z nás je naprostou samozřejmostí zakončit den pobytem v teplé vaně nebo alespoň sprchou, což pokládáme za hygienické minimum. Mnozí se sprchují ještě i ráno, aby šli čistí do práce, ti otrlejší použijí dokonce studenou vodu, aby se správně nastartovali. A někteří ještě přidají odpolední sprchu po posilovně nebo běhu. Zpravidla se vždy důkladně napěníme sprchovým gelem, abychom se následně včlenili do společnosti zářivě čistí a pronikavě voňaví, neb si to dnešní doba takto žádá. Je to však skutečně to nejlepší, co můžeme pro své tělo udělat, nebo mu tím jen prokazujeme medvědí službu?

Čím škodí přílišná hygiena

V dnešní době stále více odborníků podporuje názor, že příliš časté koupání či sprchování, zejména v kombinaci s teplou či horkou vodou a mýdly nebo sprchovacími gely, pokožce škodí. Pokožka si totiž vytváří určitý ochranný film. Pokud ji však neustále namáčíme, a navíc vystavujeme působení nejrůznějších šamponů a gelů, tak ji vysušujeme a zároveň zbavujeme onoho ochranného filmu, který se nestihne obnovit. Výsledkem je suchá, mnohdy rozpraskaná pokožka, která je mnohem náchylnější k infekcím a u které také mnohem hůře probíhá hojení nejrůznějších ranek. Navíc hrozí také zvýšený výskyt alergií a ekzémů.

Jen si vzpomeňte, jak máte vysušené ruce, pokud je několik dní po sobě máčíte při vánočním úklidu ve vodě s jarem. Přílišné mytí a drhnutí různými prostředky není vhodné ani pro intimní místa. Zejména u žen s náchylností ke gynekologickým problémům se doporučuje šetrná hygiena. Ani denní mytí vlasů nebývá zpravidla ku prospěchu, protože kůži na hlavě vysušuje a zároveň nutí mazové žlázy k větší produkci, což je vlastně kontraproduktivní. Časté mytí vlasů rovněž vysušuje samotné vlasy, a tím zvyšuje jejich sklon k lámavosti.

Najděte si svou cestu

Nabízí se otázka, jak často se tedy sprchovat, koupat nebo si mýt vlasy, aby to už nebylo příliš a neškodilo. Na ni však neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na více faktorech, např. jak citlivou máte kůži, jestli vykováváte fyzicky náročné aktivity, díky nímž se hodně zpotíte, jestli trpíte zdravotními problémy, např. inkontinencí apod. Pokud máte jemnou a hodně citlivou kůži, a navíc se během dne nepotíte, pak bude na místě hygienu nepřehánět. Dokonce není nutná ani každodenní sprcha. Stačí se večer umýt na potřebných místech, tj. v podpaží a intimních partiích. Rozhodně se vyplatí nezapomínat na chodidla a meziprstní prostory, ty po omytí ovšem důkladně vysušit. Chodidla se nám totiž během dne (zejména pokud chodíme v uzavřené obuvi) zpotí a potřebují provětrat, jinak hrozí vznik plísní a jiných kožních problémů. Naopak, pokud trpíte inkontinencí, bude potřeba častější hygieny na intimních partiích, není ovšem nutná sprcha několikrát denně, ale postačí zvolit šetrný prostředek, např. ošetřit danou oblast hygienickou pěnou. Takže hygiena určitě ano, ale s rozumem.