Jako řidiči máme poslední možnost koupit papírové dálniční známky

VYSOČINA – Na poštách a benzínových pumpách už jsou v prodeji dálniční kupóny pro rok 2020, naposledy mají podobu tištěných známek. Pokud jezdíte autem poháněným elektrickou energií nebo vodíkem nebo vlastníte některé typy hybridních vozů, nově jste od nákupu dálniční známky osvobození. Po debatě a návrhu zvýšit ceny dálničních známek zůstává cena i pro rok 2020 stejná.

Kupóny s dobou platnosti na jeden měsíc nebo deset dnů můžete koupit opět nejpozději 1. ledna 2020. Ceny kupónů pro rok 2020 zůstávají stejné jako u kupónů letošního roku. Roční kupón pro rok 2020 má platnost od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021 a jeho cena je 1 500,- Kč. Cena měsíčního kupónu činí 440,- Kč a za desetidenní kupón zaplatíte 310,- Kč.

Novinkou od 1. ledna 2020 je, že od dálničního poplatku budou osvobozená vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (pokud hodnota CO2 nepřekročí 50 g/km). To umožnila novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích.
„Vzhledem ke zkušenostem z předchozích let doporučujeme motoristům ve vlastním zájmu neodkládat nákup ročních dálničních kupónů na poslední lednové dny, kdy je největší poptávka po těchto známkách, a zakoupit si roční dálniční kupón pro rok 2020 co nejdříve,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík. Vyhnete se tak podle ministra případnému riziku, že při hromadných nákupech dálničních známek na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech dálniční kupóny přechodně vyprodány.

Dálniční známku koupíte na Vysočině na pobočkách České pošty a také v síti MTX, spol. s. r. o., jejíž pobočky jsou přehledně vypsané pod tímto odkazem.

Od roku 2021 dálniční poplatek pouze elektronicky

Státní fond dopravní infrastruktury chystá ke spuštění zavedení elektronickou dálniční známku, která začne platit od 1. 1. 2021. Už začátkem listopadu vyhlásil soutěž na dodavatele, který zajistí výběr časového poplatku na obchodních místech a provoz těchto míst.
„Nový systém elektronických dálničních známek přinese řidičům vyšší komfort. Známku si pořídí kdykoliv v e-shopu, mobilní aplikaci nebo také v síti obchodních míst. Pro stát znamená elektronická dálniční známka roční úsporu až 100 milionů Kč za tisk, distribuci nebo znehodnocení známek. Řidičům navíc odpadne nepohodlné lepení a strhávání papírové dálniční známky z čelního skla auta.“ vysvětluje ministr dopravy Vladimír Kremlík. Ministerstvo dopravy plánuje, že prodej nových elektronických dálničních známek začne v průběhu prosince 2020.