Pozor na změny jízdních řádů! Víme, jak ovlivní dopravu na jihu Čech

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

JIHOČESKÝ KRAJ – Již na konci tohoto týdne nás čeká celostátní změna jízdních řádů veřejné dopravy. Co to konkrétně bude znamenat pro nás Jihočechy a na jaké změny je třeba se připravit, se dozvíte v následujících řádkách.

Nové jízdní řády začnou platit již v neděli 15. prosince 2019. Čekají nás změny jak v dálkové, tak i v regionální železniční dopravě. V případě autobusové dopravy se bude spíše jednat o dílčí úpravy, které jsou realizovány v rámci jednání s obcemi.

Dálková železniční doprava

V dálkové železniční dopravě je nejvýznamnější změnou zavedení čtyř párů rychlíků. Ty budou denně jezdit v úseku mezi Prahou a Českými Velenicemi a umožní zejména spojení lázeňského města Třeboň s Prahou bez přestupu.

Rychlíkovou dopravu na lince mezi Prahou, Pískem a Českými Budějovicemi bude nově zajišťovat společnost ARRIVA vlaky s rozšířeným spojením v úseku České Budějovice – Písek o jeden pár vlaků. Na lince mezi Českými Budějovicemi a Brnem je rozšířený provoz na plnohodnotný dvouhodinový interval.

Regionální železniční doprava

V regionální železniční dopravě je tou největší změnou zavedení osmi párů spěšných vlaků spojujících v pracovní dny Strakonice, Písek a Tábor. Nově byly zavedeny přímé zrychlené osobní vlaky mezi Pískem a Českými Budějovicemi. Společně s rychlíky je pak vytvořen hodinový interval i mezi Strakonicemi a Českými Budějovicemi.

Nově je zajišťována také příměstská doprava v úseku (Dívčice) Zliv a České Budějovice v rozsahu deseti párů vlaků v pracovní dny. Zásadní změny dopravního konceptu se týkají též úseku mezi Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi. Zde jsou zavedeny přímé spěšné vlaky v prokladu s rychlíky, aby byl do krajského města zajištěn hodinový interval.

K rozšíření regionální železniční dopravy dochází i na tratích Rybník a Lipno nad Vltavou, České Budějovice a České Velenice, Ražice a Písek, Tábor a Horní Cerekev, Tábor a Bechyně nebo Benešov u Prahy a Tábor. Naopak omezení je třeba očekávat na úseku Jindřichův Hradec, Počátky a Žirovnice. Tento krok byl učiněn v souvislosti se zrušením regionální železniční dopravy do Horní Cerekve v působnosti Kraje Vysočina.

Vzhledem k tomu, že smlouvy s železničními dopravci jsou uzavřeny s rizikem tržeb na straně dopravce, nedochází v Jihočeském kraji od nového jízdního řádu k žádným tarifním změnám. Platí tedy stávající tarify dopravců.

Autobusová doprava

V autobusové dopravě nedochází k podstatným změnám. Zde jsou dílčí úpravy realizovány v rámci jednání s obcemi. Jedná se tak převážně o dopravu do zaměstnání a škol. Zajímavostí je zavedení víkendových spojů SKIBUSŮ. Ty budou jezdit v období od 15. prosince 2019 do 15. března 2020, a to z Českých Budějovic na Lipno, Zadov a Hojnou Vodu a z Tábora na Kvildu. V létě 2020 bude obdobně jako v předcházejících létech zajištěn provoz cyklobusů.

Nové jízdní řády jsou k dispozici na vyhledávači spojení IDOS (zde), železniční jízdní řády též na stránkách Správy železniční dopravní cesty (zde) a veškeré změny jízdních řádů lze též vyhledat na stránkách společnosti Jihočeský koordinátor dopravy (zde).

S využitím tiskové zprávy z kraj-jihocesky.cz