Přibude vlaků do Vídně hlavně přes Břeclav, přes Znojmo méně

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Nový jízdní řád na železnici začne platit od neděle 15. prosince. Jaké jsou nejvýraznější změny, které přináší, vysvětlila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

S novým jízdním řádem končí roční výluka na hlavním nádraží Brno. „Vlaky budou opět jezdit standardně přes brněnské hlavní nádraží. Dále obnovíme provoz na trati Hrušovany u Brna – Židlochovice, kam budou od začátku nového jízdního řádu zajíždět přímé vlaky z Brna v elektrické trakci. Více osobních vlaků pojede z Břeclavi a Znojma do Vídně,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Vlaky budou z Břeclavi do Vídně budou jezdit v podstatně větším rozsahu. „Kromě odchylky v dopoledních hodinách pojedou například vlaky mezi Břeclaví a Vídní v pracovní dny až do večera každou hodinu, o víkendu pak každé dvě hodiny,“ naznačila Rajnochová.

Naopak přímé vlakové spojení Znojma s Vídní asi cestující příliš nepotěší. „Na trati 248 Znojmo – Retz – Wien nakonec dochází jen k mírnému navýšení rozsahu dopravy. Původně naplánovaný hodinový interval jsme po dohodě s krajem redukovali na přibližně dvouhodinový. Všechny vlaky ze Znojma ale nově pojedou přímo do Vídně,“ dodala mluvčí Rajnochová. Poslední vlak ze Znojma do Vídně pojede tři minuty před devátou hodinou večerní, naopak příjezd posledního vlaku z Vídně mohou lidé očekávat krátce po půl deváté. Cesta takového vlaku trvá přibližně hodinu a čtyřicet minut. Nespokojení tak zůstávají obyvatelé Znojma a blízkého okolí, kteří by vlaky ze Znojma do Vídně rádi využívali více. Odjezd posledního přímého spoje kolem sedmé hodiny večerní se jim zdá moc brzy. Dlouhodobě chybí noční spoj. Pozitivní je, že se nově dá uplatnit jízdenka IDS přes Znojmo do Retzu. To může podpořit jak turistický ruch, tak oboustrannou sousedskou výměnu. Na území Jihomoravského kraje vypraví České dráhy v průměrný pracovní den asi 900 vlaků regionální dopravy, v nepracovní dny jich bude asi 600. Jízdní řád bude platit do soboty 12. prosince 2020.