Vánoční dárky na splátky I. Můžete zrušit půjčku na vánoční dárky?

Ilustrační foto

Trpíme utkvělou představou, že vánoce jsou o dárcích, a to hlavně materiálních. A zde vzniká problém. Mnoho lidí na ně totiž nemá, takže se nakonec uchýlí ke koupi zboží na splátky. Údajně si na vánoční dárky půjčuje až jedna třetina lidí, přičemž nejčastěji nakupují elektroniku, výjimkou však nebývá ani pořízení dovolené. Radost z dárku zpravidla opadne s první novoroční splátkou, která zatíží již tak napnutý rodinný rozpočet. To, že pořizovat si vánoce na dluh, není zpravidla dobrá volba, si mnozí uvědomí ještě před Štědrým dnem. Co v tomto případě udělat?

Jedná se v podstatě o úvěr

Zboží na splátky nebo odložená platba za zboží není v podstatě nic jiného než spotřebitelský úvěr, což si lidé mnohdy ani neuvědomí. Na tento úvěr si můžete pořídit nejen zboží, ale také služby (např. zájezd k moři). Takže ve finále produkt většinou přeplatíte, protože musíte zaplatit úroky spjaté s úvěrem. Odborně se jedná o  RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Od r. 2002 je již povinností uvádět u nabídky spotřebitelského úvěru výši RPSN (takže tuto důležitou informaci vždy hledejte). Pokud se tak nestane, pak je daný úvěr automaticky úročen tzv. repo sazbou ČNB, která je pro spotřebitele zpravidla výhodnější.

Jak úvěr zrušit?

Pokud se vám doma nákup na splátky rozleží v hlavě, máte možnost ho zrušit, což lidé většinou neví. Dle § 118 zákona o spotřebitelském úvěru můžete tak učinit do 14 dnů od uzavření smlouvy. (Jen pro úplnost uveďme, že se nesmí jednat o úvěr na bydlení.) Dobrou zprávou pro vás je, že odstoupení nepodléhá žádné sankci a rovněž nemusíte uvádět důvod svého rozhodnutí. Své odstoupení však musíte zaslat písemně na adresu úvěrové společnosti (podrobné informace najdete v uzavřené smlouvě o úvěru). Co se týká lhůty, ta je zachována, pokud odstoupení odešlete nejpozději 14. den, tj. nevadí, když adresátovi dojde později. Následně musíte samozřejmě vrátit vypůjčené finance.

V této fázi jsme tedy zrušili spotřebitelský úvěr. Ještě nám ovšem zbývá vyřešit kupní smlouvu. Laicky řečeno, vrátili jsme vypůjčené peníze, ale nezaplacené zboží máme pořád na krku. Co teď? Odpověď naleznete v druhém dílu článku, který bude brzy následovat.