Teplárna přejde od nového roku na ekologičtější provoz a cena tepla má jít dolů

Ilustrační foto: pribram.eu

PŘÍBRAM – Teplárna s novým majitelem od začátku roku 2020 přejde z hnědého uhlí na spalování dřevěné štěpky. Stane se tak výrazně ekologičtější. V důsledku přechodu na jiný způsob paliva teplárna nebude muset nakupovat drahé emisní povolenky a cena tepla pro koncového odběratele půjde dolů. Nový majitel dal podle starosty příslib, že cena tepla bude mít sestupnou tendenci.

Centrální zdroj tepla se stane levnějším a z pohledu ekologie i nejvhodnějším řešením vytápění. „Odpojování se od teplárny a budování lokálních zdrojů tepla bude ještě méně výhodným, než je teď. Lokální kotelny sice nabídnou jistou úsporu a návratnost v řádu jednotek až desítek let, nicméně jejich ekologický dopad na město může být značný. Každá nově vzniklá lokální kotelna znamená zvýšení exhalací v místě, kde se denně pohybují lidé, a to není žádoucí,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Příbramská teplárenská má po létech v konkurzu nového vlastníka – společnost Mincom CZ. Firma spadá do skupiny EnergoFuture. Součástí prodeje byla veškerá aktiva podniku včetně rozvodné teplárenské infrastruktury v majetku města.