Dva případy onemocnění žloutenkou na základní škole již nemají souvislost s epidemií

LIBERECKÝ KRAJ – Od začátku letošního roku bylo v Libereckém kraji hlášeno celkem 119 případů akutní žloutenky typu A. V epidemii započaté v polovině dubna evidují hygienici 116 případů onemocnění u osob z Libereckého kraje, dále 9 případů onemocnění u osob s bydlištěm mimo kraj. U 85 nemocných hygienici epidemiologickým šetřením zjistili vazbu na město Turnov.

V uplynulém týdnu byly hlášeny dva nové případy onemocnění – jeden aktivně vyhledaný případ v souvislosti s epidemií a jeden případ na základní škole, kde není prokázána souvislost s probíhající epidemií. Případ onemocnění na ZŠ se týká stejné školy jako případ v týdnu minulém. „Nařídili jsme protiepidemická opatření, která spočívají v lékařském dohledu a omezení některých aktivit,“ uvedla tisková mluvčí krajských hygieniků Zuzana Balašová.

Lékařské vyšetření obnáší tři návštěvy lékaře ve stanovených termínech, při kterých se provádí odběr krve a klinické vyšetření lékařem. K zakázaným aktivitám patří mj. návštěvy veřejných lázní, bazénů, ubytování v zařízeních, kde jsou sdílená hygienická zařízení, mimoškolní sportovní aktivity, kulturní aktivity a kroužky. „Opatření se netýkají dětí, které byly v minulosti řádně očkovány a těch, u kterých byla vyšetřením krve prokázána imunita vůči žloutence typu A,“ říká ředitelka protiepidemického odboru MUDr. Jana Prattingerová s tím, že dodržením nastavených opatření se zabrání šíření onemocnění, což znamená, že nedojde k prodloužení protiepidemických opatření, která jsou stanovena na období nejdelší inkubační doby, tj. 50 dní.

Ilustrační foto

Washing her little hands