Vítězství v soutěži přinese super rychlý internet pro Jeseník

JESENÍK – Ve čtvrtek 12. prosince byli v Praze slavnostně vyhlášeni vítězové soutěže 5G pro 5 měst, kterou v říjnu vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Ve vítězných městech se v první polovině roku 2020 začnou testovat 5G sítě, testování potrvá 24 měsíců. Jedním z těchto měst je Jeseník, dále se se tento pilotní projekt uskuteční také v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Plzni a Bílině.

Nová technologie přinese například super rychlý internet, holografické telefonní hovory nebo zdokonalení robotů. „Pro sever kraje je rychlý internet zásadní věcí – umožní jeho další rozvoj a zastaví, nebo alespoň zbrzdí, vylidňování regionu. Proto Olomoucký kraj snahu Jeseníku o zavedení 5G sítě od začátku aktivně podporuje,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Jesenická radnice chce v první fázi zavést superrychlý internet do místních škol. Do budoucna má výhod moderní technologie využívat také státní správa a soukromý sektor. „5G síť plánujeme v první fázi určitě zpřístupnit školám. Třeba místní gymnázium má špičkové konstruktéry robotů. Výhody superrychlého internetu využijí také studenti zdejší střední školy, kde Olomoucký kraj nově otevře IT obor,“ řekl Tomáš Vlazlo, místostarosta Jeseníku.

Mobilní síť nové generace najde využití také při podpoře turistického ruchu – uvažuje se třeba o tom, že část sbírek muzea v Jeseníku převedou programátoři do virtuálního světa. Hologramy vzácných exponátů si tak turisté budou moci prohlédnout ještě před tím, než je spatří v realitě.