Kde budou v Pardubickém kraji kamiony platit mýtné?

PARDUBICKÝ KRAJ – Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny se od 1. ledna 2020 v České republice rozšíří na dalších 868 kilometrů silnic I. třídy.

V Pardubickém kraji bude nově podléhat zpoplatnění rychlostní silnice I/37 Hradec Králové – Pardubice, dále silnice I/35 v celé délce od Hradce Králové přes Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravskou Třebovou až do Mohelnice, a také silnice I/43 ze Svitav směrem na Brno.

Dosud bylo v Pardubickém kraji zpoplatněno pouze 10 kilometrů dálnice D11. Nový systém výběru mýta je satelitní, takže už kolem silnic nebudou mýtné brány. Výše poplatků bude různá, záleží na emisní třídě vozidla a počtu náprav. Povinnost platit mýto se vztahuje například i na autobusy, které ale mají ceny výrazně nižší.

Vedení Pardubického kraje má obavy, že někteří řidiči se budou chtít placeným úsekům vyhnout a nákladní auta budou objíždět zpoplatněné úseky po krajských silnicích. To ale ukáže až reálný provoz a kraj prý bude na vzniklé dopravní situace reagovat.

Novela vyhlášky o užívání pozemních komunikací zpoplatněných mýtným zavádí v České republice mýto na celkem 37 úsecích silnic I. třídy (původních i nově zpoplatněných), tedy na komunikace, které jsou určeny k mezistátní a dálkové dopravě. Rozšířením zpoplatnění se mají zvýšit příjmy státního rozpočtu na investice do obnovy a rozvoje silniční infrastruktury o 1 až 1,5 miliardy korun.

Foto: Ministerstvo dopravy ČR a ŘSD