Nepůjčujte si na Vánoce

Ilustrační foto

Vánoce nejsou o dárcích, ale o společně strávených chvílích s našimi blízkými. I přesto se spousta z nás snaží udělat svým blízkým radost a zajistit, aby Ježíšek pod stromečkem nějaké to překvapení přeci jen zanechal. Tato honba za dárky však může mít katastrofální následky.

Češi si už zvykli půjčovat si peníze na sezónní aktivity. Není to tak dávno, co jsme varovali před problémem dovolené na dluh. Letní relax na pláži však není jediná sezónní aktivita, kvůli které jsou lidé ochotni podepsat nevýhodnou smlouvu. Zvlášť o svátcích dochází k impulzivnímu jednání, jež je živnou půdou nevýhodných a drahých půjček.

Češi nemají finanční rezervu

Téměř 15 % Čechů si už v minulosti půjčilo na dárky. Zhruba třetina z nich to udělala jednou, ostatní sáhli po finanční pomoci už několikrát. Důvody jsou různé, nejčastějším je chybějící finanční rezerva. Průběžné odkládaní části výdělků přitom není užitečné pouze při výběru dárků, jeho primárním účelem je vytvoření měkkého finančního polštáře, který zmírní náš pád v případě nepředvídatelných situací. Včasný začátek spoření by jistě pomohl také osobám potýkajícím se s přechodným výpadkem příjmů, jako je například ztráta zaměstnání. Ta je dle průzkumu druhým nejčastějším důvodem půjčky na vánoční dárky.

Zákazníky láká „výhodná“ nabídka trhu

Na dárky si o svátcích půjčují také lidé, kteří nejsou momentálně ve svízelné situaci, láká je totiž výhodná nabídka trhu. Zde je ale potřeba být opatrný. Firmy rok co rok přicházejí s agresivní reklamou, která má zapůsobit na lidské city – věty typu „Potěšte své blízké na Vánoce, prostředky na dárky ihned, peníze bez ručitele a nahlížení do registrů“ v předvánočním období útočí ze všech stran. Velice často se však za těmito lákavými slogany skrývá háček. Nenaleťte proto hned na první nabídku. Vybírejte půjčku zodpovědně.

Proč si nepůjčit na dárky

Chuť potěšit své blízké překvapením pod stromečkem je naprosto běžná. Jenže vánoční dárky nenaděluje Ježíšek ale lidé, a ti za ně musí zaplatit. Podle výzkumu kupuje ročně dárky 95,4 % Čechů. Půjčovat si na ně však není dobrým řešením.

Před Vánoci je draze. Poptávka po produktech všeho druhu je velká a obchody jsou si toho vědomy. Ceny jsou tak proto občas uměle zvýšeny, aby se následně mohly ve slevových akcích opět „snížit“. Pokud opravdu chcete svým blízkým zanechat krásný balíček pod stromečkem, myslete na ně s předstihem a sežeňte vše v období slev, těch je během roku několik.

Vyhněte se také neuváženému nakupování poháněného emocemi. Jeden promyšlený, na člověka šitý,  třeba i vlastnoručně vyrobený, dárek udělá větší radost než hromady nic neříkajících. Tím také půjdete příkladem svým dětem. Nejenže se naučí, že není potřeba vlastnit všechny hračky, které vidí v televizi, ale vaše rozumné hospodaření  s penězi se jim stane vzorem do budoucna.

Závazek na dlouhou dobu

Myslete také na to, jaké následky vaše půjčka bude mít. Na vánoční dárky si Češi nejčastěji berou takzvané „mikropůjčky“, neboli půjčky do 5 000 korun. O něco větší půjčky, zahrnující částky od 10 000 do 20 000 korun jsou v těsném závěsu.Více než polovina půjček na dárky je se splatností 6 až 12 měsíců, splátky tak končí před dalšími Vánoci. Půjčky se splatností menší 6 měsíců však nejsou výjimkou. Zde je potřeba zamyslet se také nad tím, co se stane při nesplácení.

Zjistěte si, jakým způsobem funguje komunikace a proces při vzniklých komplikacích. Půjčku si vždy berte v takovém rozsahu, abyste ji byli schopni splácet. Jinak se můžete propadnout do dluhové spirály, která může vyústit až v exekuci.