Podvodníci s legendou „vnuk“ znovu útočí na seniory

Ilustrační foto

VYSOČINA – V uplynulém týdnu se v našem kraji znovu pokusili neznámí pachatelé v několika případech vylákat ze seniorů peníze pod legendou „vnuk“. Policistům se díky důkladné operativní činnosti podařilo tyto seniory včas varovat a tím zabránit tomu, aby nenaletěli podvodníkům, kteří po nich chtěli peníze.

Lákání peněz po starých lidech po telefonu má stále stejný scénář. Podvodníci si najdou na seniora číslo pevné linky v telefonním seznamu, poté mu zavolají a vydávají se za vnuka nebo vnučku. Cíl je jediný, a to pod falešnou záminkou vylákat peníze. Často totiž lžou, že jsou v tíživé životní situaci a že potřebují poskytnout určitý obnos peněz. „Většinou tvrdí, že pro peníze pošlou nějakého kamaráda nebo známého. Nikdy si pro peníze ale nepřijdou sami. Seniorům proto radíme, aby po takovémto telefonátu ihned kontaktovali vnuka, který původně volal, nebo se obrátili na nejbližší členy rodiny. V případě, pokud zjistí, že nikdo z rodiny nevolal, tak je velmi důležité celou událost ihned oznámit na nejbližší policejní služebnu nebo na linku tísňového volání 158,“ zdůrazňuje krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podvodníci ale využívají i jiných legend. Mohou se vydávat například za pracovníky různých energetických společností. Přijdou s historkou o nedoplatku za plyn, elektřinu nebo vodu a požadují ho zaplatit s výhružkou odpojení energií. Senioři většinou tlaku podlehnou a zaplatí.
„Policisté apelují na všechny seniory, aby byli při telefonických hovorech s neznámými lidmi obezřetní a vždy si pečlivě ověřili, s kým po telefonu skutečně hovoří, a to zvláště v případě, kdy po nich neznámý volající požaduje peníze. A to i tehdy, když se volající snaží představit se jako blízký příbuzný seniora nebo kamarád příbuzného. Dříve než předají někomu nějaké peníze, aby si pečlivě ověřili, zdali jejich blízký o nějakou pomoc žádá,“ radí Dana Čírtková.

Podvodníci jsou většinou velmi dobře připravení a mají před potenciálními oběťmi náskok. Dokáží velmi rychle reagovat i na nečekané situace, nevypadají většinou na první pohled podezřele, mají příjemné vystupování, jsou komunikativní, milí, slušně oblečení a působí dobrým a seriózním dojmem. „V případě jakéhokoliv podezření na páchání této trestné činnosti na nic nečekejte a ihned kontaktujte policii na tísňové lince 158,“ uzavírá Dana Čírtková.