Tahle země není pro starý. Informace o jízdních řádech vlaků budou shánět horko těžko!

Jízdní řád tiskem vydala společnost Avizer Z .

Jízdní řád, který platí od 15. prosince 2019, sestavila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Rezignovala však na papírovou podobu, kterou si tak poprvé z oficiálních míst už nekoupíte. Podle tiskové mluvčí si prověřovali zájem o distribuci a prodej jízdních řádů, zájem ze strany nakladatelství nebyl. A navíc silně využívaný internet a mobilní aplikace mají výhodu v tom, že se lidé okamžitě dozvědí změny.

Kdo nemá internet, jako by nebyl. Na starší generaci asi nikdo nemyslel. K tomu ze spousty nádraží zmizela prodejní okénka a poptat se někde mohou leda automatu. Tedy na to, co umí odpovídat. Pokud někde prodejci lístků zbyli, tak u dotovaných soukromých dopravců (čest výjimkám) neodpovídají lidem, jak se někam dostat, ale kam jezdí jejich firma.

Tisk zařídili soukromníci

Jízdní řády na všechny vlakové spoje v roce 2020 v knižní podobě tiskem přesto vyšly. Vydala je na základě otevřených dat z Centrálního informačního systému soukromá společnost. V pátek 13. prosince zahájila jejich prodej železničních knižních jízdních řádů. Kniha obsahuje jízdní řády všech dopravců, přehled dálkových vlaků Českých drah a další informace, na které byli uživatelé zvyklí v minulých letech. Za levnou cenu 149 korun se prodávají na 22 vlakových nádražích, na autobusovém nádraží Praha Florenc ve všech prodejnách Pont. Z její sítě nejsou k dispozici pouze v Opavě.

Ani přes internet

Jízdní řády by se měly dát také sehnat na třech prodejních místech společnosti RegioJet (Praha, hl. n., Ostrava hl. n., Brno hl. n.). Dále v kamenné prodejně fanshopu hokejového klubu Kometa Brno na adrese Nové sady 40. Od soboty 14. prosince běží prodej i v prodejnách Pragomodel na Masarykovo nádraží a v Klimentské ulici 32 v Praze. Mnohde se po jízdních řádech ale jen zaprášilo už po prvních hodinách prodeje a možnost objednat přes internet není. Vydavatel – společnost Avizer Z ale uvedl, že v případě zásadního převisu poptávky je připravena zajistit dotisk. Jízdní řád bude platit do 12. prosince 2020. Oficiální termín pro větší změny v průběhu jeho platnosti stanovila SŽDC na 14. června.