V Jihlavě je 235 domácností v bytové nouzi

JIHLAVA – V krajském městě proběhl registrační týden v rámci projektu Bydlení především: Testování konceptu Housing First v Jihlavě. Na přelomu listopadu a prosince výzkumníci mapovali bytovou nouzi na území města. Potvrdili ji u 234 domácností. Město má pro tyto případy připraveno 12 bytů. Losováním bylo rozhodnuto, že bude ubytováno 11 rodin a dva jednotlivci, kteří budou sdílet jednu domácnost.

„Jsem ráda, že nyní víme přesná čísla. Na jednu stranu nám výzkum potvrzuje, že Jihlava nemá s rodinami v bytové nouzi větší problém než ostatní města. Na druhou stranu víme, že se můžeme zabývat ve velké části i prevencí. Nyní musíme počkat, až se ukáže, jak to funguje v praxi, a já věřím, že se to osvědčí, že bude pocit bezpečí v Jihlavě zase o něco intenzivnější,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.
Mezi skupiny obyvatel nejohroženější bytovou nouzí patří rodiny s nezletilými dětmi, jichž je podle výsledků průzkumu 79. V době průzkumu se v bytové nouzi nacházelo celkově 258 dětí, z toho 77 dětí do tří let věku. Podle zjištění výzkumníků 54 seniorů představují další z mimořádně ohrožených skupin. Celkově bylo sečteno 469 dospělých.
„Městské byty budou domácnostem nabídnuty k pronájmu od ledna příštího roku. Potřebnou podporu se zabydlováním jim poskytnou pracovníci Oblastní charity Jihlava,“ doplnil uvolněný radní pro sociální oblast Daniel Škarka.