Vánoční dárky na splátky II. Kdy a jak můžete zrušit půjčku nejen na dárky

Ilustrační foto

Koupili jste vánoční dárek na splátky. Pak jste si ale uvědomili, že vám dluh na více než rok dopředu nestojí za chvilku radosti u vánočního stromečku. Jak situaci řešit?

V prvním díle tohoto článku Vánoční dárky na splátky I. jsme si řekli, že nákup na splátky není nic jiného než spotřebitelský úvěr, že ho můžeme do 14 dnů od uzavření smlouvy zrušit a také jak to udělat. Nyní nám zbývá ještě jedna „maličkost“, a to vrátit peníze, za které jsme si zboží pořídili.

Komu a dokdy vrátit vypůjčené peníze?

Peníze musíte vrátit úvěrové společnosti, která vám je půjčila, tj. nikoli obchodu, v kterém jste zboží koupili. Ze zákona máte povinnost toto udělat nejpozději do 30 dnů od odeslání svého odstoupení. Kolik musíte vrátit? Samozřejmě celou částku, kterou jste si půjčili, tzv. jistinu, ale navíc také  úrok, a to ve výši, na kterou by úvěrové společnosti vznikl nárok, pokud by k odstoupení od smlouvy nedošlo. Úrok se platí za období ode dne, kdy jste úvěr čerpali, do dne, kdy jste splatili jistinu. Zjednodušeně řečeno úroky zaplatíte pouze za období, kdy jste měli peníze skutečně vypůjčené.

Ale co se zbožím?

Pokud jste si zboží koupili přes e-shop nebo na předváděcí akci (tj. ne ve standardním kamenném obchodě), určitě víte, že máte možnost do 14 dnů vrátit zboží bez udání důvodu. Úvěr tímto automaticky zanikne. Nezapomeňte však o svém odstoupení od kupní smlouvy informovat také úvěrovou společnost. U těchto typů nákupů nemusíte vracet úvěrové společnosti peníze dříve, než vám prodávající vrátí kupní cenu zboží. Pokud jste si ale zboží koupili v kamenném obchodě, možnost vrácení zboží do 14 dnů zde  nemáte. Můžete však předčasně splatit úvěr.

Pozor na malé půjčky!

Úvěrové společnosti velmi rády lákají klienty na půjčky do 5 000 Kč. Moc dobře vědí, proč to dělají. Taková půjčka totiž nespadá do kategorie spotřebitelského úvěru, a nemáte tudíž možnost od této půjčky do 14 dnů odstoupit.