Chodci, pozor! Na přechodu nemáte absolutní přednost

JABLONEC NAD NISOU – Že je třeba se i na přechodu pro chodce rozhlédnout, si příliš pozdě uvědomila seniorka z Jablonce nad Nisou, když ji při přecházení ulice v centru Jablonce srazilo projíždějící auto.

Nehoda se stala v neděli krátce po šestnácté hodině v ulici Podhorská. „Řidič s vozidlem Renault Thalia jel ve směru do centra města, kde mu za křižovatkou s ulicí Perlová na vyznačeném přechodu pro chodce náhle přímo před auto vstoupila sedmdesátiletá žena. Po následném střetu s vozidlem seniorka upadla na vozovku a utrpěla těžké zranění, se kterým ji záchranáři převezli do jablonecké nemocnice,“ uvedla policejní tisková mluvčí Dagmar Sochorová.

Policisté prošetřováním nehody zjistili, že chodkyně vstoupila do vozovky náhle, bez rozhlédnutí a bez toho, aby se na chodníku před samotným přecházením zastavila. Řidič vozidla se snažil ještě střetu s ní zabránit. To se mu bohužel nepodařilo. Alkohol u řidiče policisté vyloučili na místě provedenou dechovou zkouškou a u zraněné ženy si vyžádali odběr krve v nemocnici. Veškeré okolnosti této události i nadále šetří policisté z Dopravního inspektorátu v Jablonci nad Nisou.

„V souvislosti s tímto případem upozorňujeme chodce na skutečnost, že v žádném případě pro ně neplatí tzv. absolutní přednost na přechodech pro chodce. Chodec se musí před samotným přecházením před přechodem pro chodce zastavit a důkladně se rozhlédnout. V žádném případě nesmí jedoucímu řidič vstoupit bezprostředně do jízdní dráhy. Chodci, uvědomte si, že jste těmi nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, a proto při pohybu v něm buďte dostatečně obezřetní a především nikam nespěchejte!“ upozorňuje mluvčí Sochorová.

Foto: Policie ČR