Občané mezi sebou nechtějí hendikepované! Hejtman jednal se starostkou Náměště na Hané

Barokní zámek v Náměstí na Hané, licence CC BY-SA 4.0

OLOMOUC – Záměr olomouckého hejtmanství postavit v Náměšti na Hané dům pro dvanáct lidí s mentálním či fyzickým handicapem se setkal u některých obyvatel obce s odporem a sepsali proti němu petici. Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk se minulý týden sešel se starostkou Náměště na Hané Martou Husičkovou, aby si vyjasnili postoje ohledně plánovaného domu.

Proti záměru kraje přesídlit do Náměště na Hané dvanáct hendikepovaných klientů z ústavu v Nových Zámcích se postavila část obyvatel obce, kteří sepsali petici. Vadí jim třeba to, jaké místo Olomoucký kraj pro stavbu domu vybral, některým vadí i přítomnost hendikepovaných občanů.  Po schůzce se starostkou Náměště na Hané hejtman Ladislav Okleštěk řekl: „Schůzka s paní starostkou byla velmi přínosná a konstruktivní. Vedení Náměště proti stavbě domu pro hendikepované nic nemá, jen je potřeba o tom dále jednat a hledat společná řešení. Hned v lednu pojedu do Náměště a přímo na místě budeme jednat s vedením obce o dalším postupu a případných alternativách.“

Hejtmanství plánuje zrušit ústav pro mentálně hendikepované v Nových Zámcích a jeho klienty přemístit do nových rodinných domů po celém Olomouckém kraji. Podle odborníků je to nejlepší způsob, jak lidi s hendikepem začlenit do společnosti.