Zlín se připravuje na zimu. Pomůže nová technika i moderní technologie

Ilustrační foto

ZLÍN – Zlínské technické služby se už chystají na nadcházející zimu. Během listopadu doplnily přes sedm set posypových nádob a nachystaly čtyři sta pytlů se směsí písku a soli. Při údržbě chodníků, silnic a ploch jim letos pomůže nejen nový stroj, ale i kamerový a meteorologický informační systém.

Technické služby Zlín mají na starost 267 kilometrů silnic a 167 kilometrů chodníků a cyklostezek. Pro práci městských silničářů je ale typická také údržba ploch. Jen rozloha parkovišť v centru Zlína činí 33 tisíc čtverečních metrů, dalších 16 tisíc pak představují točny autobusů. „Ruční údržba samozřejmě není ani rychlá, ani ekonomická. Daleko efektivnější je mechanizace. Proto jsme pořídili nové stroje v podobě chodníkového sypače a dálkově ovládaného stroje pro ta nejhůře přístupná místa jako jsou úzké chodníky a především zastávky. Předpokládáme, že díky tomu dojde k rychlejšímu odstranění následků zimního počasí,“ vysvětluje ředitel zlínských technických služeb Jakub Černoch.

Strojní park Technických služeb Zlín se před zimou rozšířil také o výkonný traktor Valtra. Ten bude nasazován hlavně v kopcovitých lokalitách jako paseky v okolí Jaroslavic či Kudlova.

I během letošní zimy pomohou moderní technologie, především silniční meteorologický informační systém METIS. Jeho součástí jsou tři meteostanice s kamerovým výstupem. Kromě toho využívají silničáři i kamery dopravního podniku včetně veřejných online kamer. „Zkušenost s využitím informací z kamerových systémů je velmi dobrá. Pro řízení zimní údržby z pohledu rychlé reakce na případné lokální změny jsou již prakticky nenahraditelné,“ vysvětlil Černoch.

Pro účely zimní údržby jsou silnice a chodníky rozděleny do čtyř kategorií podle priority. Ty nejdůležitější úseky silnic musí pracovníci uklidit do čtyř hodin, u chodníků je to dvanáct hodin. Do této prioritní kategorie spadá 44 kilometrů cest a 16 kilometrů chodníků. Naproti tomu ve čtvrté kategorii se následky sněžení odklízí do 72 hodin. „I přes nákup nové techniky a intenzivnějšího zapojování moderních technologií ale stále platí, že vše nemůže být uklizeno hned. Nicméně, nákupem nové techniky je cesta, jak tyto časy zrychlovat, což je náš cíl,“ dodal radní Michal Čížek.