Jak se vám líbí Jihlava k Vánocům?

Jihlaváci, líbí se vám letošní vánoční náměstí? Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Jihlavský magistrát spustil na svých webových stránkách anketu, kde můžete hodnotit letošní advent a Vánoce v Jihlavě.

V anketě můžete sdělit své zkušenosti a celé adventní i vánoční svátky na Masarykově náměstí ohodnotit. Anketa bude aktivní – stejně jako ledová plocha v adventní vesnici, až do Hromnic 2. února, a to pod odkazem zde: extranet.jihlava-city.cz/anketa/index.php.

„Zpětná vazba je pro nás opravdu důležitá. Příští rok se do toho vrhneme znovu a potřebujeme vědět, co se lidem opravdu líbilo a na co se zaměřit nebo co jsme udělali špatně a co je nutné změnit. Děkuji předem za každé vyjádření, budeme všechny bedlivě sledovat a za rok se jimi budeme řídit,“ vyjádřila primátorka města Karolína Koubová.
Adventní program se blíží ke svému vrcholu – zlaté neděli, kdy si celá Jihlava zazpívá se Zatrestbandem. Po posledním adventním svátku se program promění na vánoční, který bude zaměřen na gastronomii a bruslení na ledové dráze, které se překlene přes Nový rok a bude pokračovat až do Hromnic.

Vznik Jihlavy k Vánocům

Na vzniku Jihlavy k Vánocům se podílela doslova celá Jihlava. Jak bude náměstí v prosinci a následně i v lednu vypadat, rozhodovaly nejen návrhy dramaturga Petra Píši, ale také přání i výtky návštěvníků, kteří znali vánoční Jihlavu z let předchozích. A tak městská rada kromě kluziště, kruhové adventní vesnice a kulturního programu založeného na místních umělcích odsouhlasila také přání obyvatel. Jedním z nich bylo třeba otevřít jarmareční stánky na celý advent.
„Každý rok jsme hledali cestu, jak se dostat o Vánocích s Vánoci blíže k lidem. Přišly komunální volby a celé vedení radnice se domluvilo, že zkusíme Vánoce trochu jinak, než bylo zvykem. První schůzka se konala již v lednu 2019,“ uvedl koordinátor akce Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu.
Společně s náměstky a primátorkou, kteří nový koncept Vánoc zvednutou rukou odstartovali, se významně podílejí také další jednotlivci i organizace. Mládež a společnost HC Dukla Jihlava se po celou dobu starají například o zázemí bruslařů nebo lesk a čistotu ledu, technici Služeb města Jihlavy přinesli do adventní vesnice proud, osvětlení nebo nové stánky a pracovníci Správy městských lesů, se pro změnu postarali například o dovoz vánočního stromu. Zapomenout se však nesmí ani na úředníky jihlavského magistrátu, kteří postavili prodejce do jarmarečních stánků, postarali se o ně a u toho vyřizovali nekonečnou administrativu celé akce

Jihlava k Vánocům vyšla na sedm milionů

Kvalita akce se dá vyčíslit. Cena dvouměsíční události složené z adventních, vánočních a novoročních oslav i lednového bruslení dosáhla sedmi milionů korun. Zdali je to cena srovnatelná se zážitkem a vznikem nové dlouholeté tradice je na osobním hodnocení každého z nás. Jasné však je, že v příštích letech se rozpočet už takové částce nepřiblíží, protože letos Jihlava získala mnoho cenných „artefaktů“, které jí zůstanou navždycky.

„Jak je patrné z názvu letošních vánočních oslav, kluziště bylo dárkem celé Jihlavě k Vánocům. Jeho smysl však souvisí také s dlouhodobým programem, podle kterého se plánuje rozvoj města jako přátelského k dětem, města starajícího se o kvalitu veřejného prostoru. Města, do kterého se naše děti jednou rády navrátí, protože k němu mají od dětství silný vztah. A přesně tyto děti jsou jedinou šancí na další rozvoj tím správným směrem – budou ho totiž dělat pro vlastní potomky. Takto i my pracujeme na tom, aby Jihlaváci byli hrdými Jihlaváky, a to mimo jiné pomocí kvalitních akcí, jako byl třeba ten nádherný advent,“ doplnila jihlavská primátorka Karolína Koubová.