Nelegálně obchodovali s tabákem a stát připravili o 70 milionů korun

Zabavený tabák. Foto: Policie ČR

VYSOČINA – Kriminalisté z Vysočiny ukončili rozsáhlý případ nelegálního obchodování s tabákem. Spolupracovali s Kobrou a nakonec podali návrh na obvinění 25 osob. Hlavní organizátor je ve vazbě a celková škoda dosáhla bezmála 70 milionů korun. Organizovaná skupina do Česka z Německa „načerno“ a bez zdanění dovezla a u nás podpultově prodala nejméně 31 tisíc kilogramů tabáku. Pokud jste neoznačený tabák někde koupili, buďte opatrný, byl velmi nekvalitní a může způsobit zdravotní komplikace.

„Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších případů, které jsme našem kraji realizovali v rámci společného týmu Kobra, a to jak z hlediska počtu obviněných osob, tak z hlediska vzniklé škody a zajištěných výnosů z trestné činnost,“ uvedl Miroslav Kovář, vedoucí odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie.

Čtyřiatřicetiletý cizí státní příslušník čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině spáchaném ve spolupachatelství a z pokračujícího zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchané ve spolupachatelství a spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Ze stejných zločinů je obviněno dalších čtyřiadvacet spolupachatelů, kteří jsou stíhaní na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným až deset let za mřížemi.

„Celková škoda způsobená zločineckou skupinou dosáhla částky 69 256 550 korun. Rozsáhlý trestní spis čítá 12 663 listů a byl vyšetřovatelem předán na Krajské státní zastupitelství do Hradce Králové,“ sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Případ pro krajské kriminalisty začal už v průběhu roku 2016. V roce 2018, konkrétně 11. prosince na 300 policistů a celníků uskutečnilo čtyřicet domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor a pozemků nejen na území Vysočiny, ale také v Jihomoravském, Královehradeckém, Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. Zajistili na 2,2 tuny surového a částečně nařezaného tabáku, 17 profesionálních řezaček tabáku, 3,5 milionu korun v hotovosti, půlkilovou zlatou cihlu, osobní auto Audi, rodinný dům v hodnotě zhruba čtyř milionů korun a další věci Zadrželi přitom 25 podezřelých.

Organizovaná skupina fungovala nejméně od ledna 2017 do prosince 2018, kdy jejich činnost ukončily policejní zásahy. Rozdělená byla na dvě větve – východní a západní, ve kterých skupina působila nejméně v Kraji Vysočina, Plzeňském, Ústeckém, Karlovarském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

„Způsob trestné činnosti spočíval v pravidelném nezákonném dovozu tabákových listů ze Spolkové republiky Německo do České republiky, a to bez jakýchkoliv přepravních či jiných dokumentů. V České republice byly organizovanou skupinou vytvořeny minimálně čtyři nezákonné sklady tabákových listů, kde docházelo ke zpracování tabákových listů – čechrání, vlhčení, řezání, balení – na tabák ke kouření. Zpracovaný tabák ke kouření byl následně distribuován do provozoven účelově vytvořené krycí obchodní společnosti a na další místa v České republice,“ vysvětlil fungování zločinecké skupiny vyšetřovatel případu Tomáš Mecera, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V provozovnách obchodní společnosti pod hlavičkou oficiálního prodeje tabákových výrobků se neoficiálně (podpultově) prodával nezdaněný a neznačený tabák ke kouření stálým a ověřeným koncovým zákazníkům, a to většinou o váze jednoho kilogramu. Obchodní společnost byla cíleně založena jako krycí společnost pro prodej nezdaněného tabáku ke kouření koncovým zákazníkům, kdy jednatelka společnosti byla takzvaným “bílým koněm“ a společnost skrytě ovládal a řídil hlavní organizátor. Tímto způsobem bylo do České republiky dovezeno, zpracováno, distribuováno a prodáno nejméně 31 355 kilogramů nezdaněného tabáku.

Skupina pachatelů v Česku páchala tuto trestnou činnost v úmyslu vyhnout se úhradě spotřební daně z tabákových výrobků. Šlo o profesionálně organizovanou skupinu, která měla hlavního organizátora, střední management, řidiče, řezače a skladníky i prodejce. Jejich cílem bylo vyhnout se spotřební dani z tabákových výrobků v Česku, Německu a Polsku.

Podpultový tabák může způsobit zdravotní komplikace

Zajištěný tabák byl velice nekvalitní. Na tabákových listech se vyskytovala plíseň a jeho dalším neodborným a nekvalitním zpracováním se jeho kvalita ještě dále výrazně snížila. Zákazník, který nezdaněný a neoznačený tabák „podpultově“ nakoupil, tak riskuje možné zdravotní komplikace.