Olomoučané budou příští rok platit víc za odpad

OLOMOUC – Po sedmi letech se v Olomouci zvyšuje poplatek za komunální odpad. Návrh městské vyhlášky schválilo olomoucké zastupitelstvo na svém zasedání v pátek 13. prosince.

Poplatek se zvyšuje ze současných 660 korun na 816 korun. V přepočtu na osobu vychází nová sazba poplatku za produkci odpadu na 2,23 Kč za den. Ročně si tak Olomoučané připlatí o 156 korun více než dosud. Nová sazba je dělitelná dvanácti. „Dává to možnost, aby občané, kteří se například během roku přistěhují do města, mohli zaplatit jen v poměrné výši, tzn. podle počtu měsíců, kdy jsou ve městě trvale přihlášeni,“ objasnil náměstek primátora Otakar Bačák.

Nově stanovený poplatek za komunální odpad bere v úvahu skutečné náklady města spojené se sběrem a svozem netříděného komunálního odpadu, které dosavadní výše poplatku nereflektovala. „Skutečné náklady na svoz komunálního odpadu jsou v přepočtu na obyvatele takřka o dvě stě korun vyšší, než byl dosavadní poplatek. Rozdíl dotuje město,“ objasnil náměstek Bačák.

Celkové náklady na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu v roce 2018 dosáhly částky 60 milionů korun. Olomouc naposledy poplatek zvýšila v roce 2013.