Tábor navýšil poplatek za odpad. Občany však čekají i další novinky

ilustrační foto (zdroj město Tábor / foto Luboš Dvořák)

TÁBOR – Táborští občané si od nového roku připlatí za svoz odpadu. Zastupitelé města toto navýšení odsouhlasili tento týden na svém jednání. Jaká bude výše poplatku a jaké další novinky obyvatele města v této oblasti čekají, se dozvíte v následujících řádkách.

Výše poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů činí aktuálně 550 korun za osobu na rok. Nově občané města zaplatí 696 korun. „Částka byla zvolena proto, aby byla dobře dělitelná dvanácti (měsíci), pokud se do města v průběhu roku někdo přistěhuje,“ vysvětlil tiskový mluvčí Tábora Luboš Dvořák.

Kromě úpravy výše poplatku je ve vyhlášce nově rozšíření osvobození od poplatku, a to pro děti do tří let věku. „Dosud byly osvobozeny děti do jednoho roku věku,“ uvedl Dvořák. Slevy se dočkají také studenti vysokých škol. Pokud se prokážou doklady o studiu a o tom, že bydlí v jiném městě, uhradí pouze 300 korun.

Poslední úpravou je stanovení splatnosti poplatku k 31. květnu daného roku s možností domluvení individuálního splátkového kalendáře. Podle slov mluvčího města Luboše Dvořáka, více než 80 procent obyvatel platí poplatek jednorázově. Město registruje 8 procent neplatičů, pohledávky činí 11 milionů korun.

Tábor od roku 2013 poplatek nezvyšoval

Hlavním důvodem zvýšení poplatku je především snaha chovat se rozpočtově zodpovědně. Tábor od roku 2013 poplatek nezvyšoval. „Náklady na provoz systému stále stoupají. V roce 2014 byly cca 32,25 milionu korun, v roce 2018 už cca 37,64 milionů korun. Za rok 2019 se náklady očekávají podstatně vyšší, letmý odhad hovoří o částce 40,3 milionu, z čehož vyplývá, že za pět let náklady stouply o více než 8 milionů korun,“ vyčíslil Luboš Dvořák, tiskový mluvčí města. Zhruba 16,3 milionů korun doplácí radnice.

„Kdybychom zvýšili poplatky na tisíc korun, tak město nemusí za svoz odpadu doplácet nic. Ale rozhodli jsme se jít tou cestou, že z částky 450 korun, kterou potřebujeme, zaplatí město dvě třetiny a občan pouze třetinu,“ vysvětlil starosta Štěpán Pavlík. Zdražení pro občany vychází na 146 korun za rok, to znamená 12 korun měsíčně.

Ke zvýšení poplatku za odpad nepřikračuje pouze město Tábor, ale i celá řada jiných měst, některá už to udělala dříve. V Jihočeském kraji jsou to například České Budějovice a Týn nad Vltavou, kde obyvatelé města platí 680 korun za osobu na rok. „I v těchto městech jsou odpovědní a rozhodli se dorovnat neustále se zdražující náklady na likvidaci odpadů obyvatel. Odpadové hospodářství čekají revoluční časy, a i proto se musíme dobře připravit už nyní,“ míní starosta Tábora.

Město si váží zodpovědných občanů

Jak zdůraznil místostarosta Tábora Václav Klecanda, který má na starosti životní prostředí, produkce odpadu neustále narůstá. Města jsou pod tlakem legislativy z Evropské unie, která na ně klade cíle pro třídění, a když je nebudou plnit, budou za likvidaci odpadů platit mnohem více než nyní.

Město Tábor za pomoci odborníků zpracovává analýzu a koncepci kroků, které by dlouhodobě umožnily náklady na odpady udržet v rozumné míře tak, aby nemuselo docházet k úpravě výše poplatku pro občany. „Jedním z těchto kroků je další rozšíření možnosti třídit bioodpad, tentokráte především na sídlištích, protože třídění odpadů je do budoucna klíčem k dobře a finančně únosně fungujícímu odpadovému hospodářství. Vážíme si všech zodpovědných občanů, kteří třídění vnímají jako samozřejmou součást spolužití ve společenství, jakým je město,“ poděkoval Václav Klecanda.