Zažijte staročeské Vánoce na Michalově statku v Pohledi

Staročeský štědrovečerní stůl. Foto: Monika Brothánková

HAVLÍČKOBRODSKO – Nahlédněte do života selské usedlosti o vánočních svátcích za starých časů monarchie. Jedinečnou příležitost budete mít už tento víkend, 21. a 22. prosince na Michalově statku – Selském muzeu v Pohledi nedaleko Světlé nad Sázavou.

Letos po šestnácté nahlédnete do života selského lidu o vánočních svátcích za starých dobrých časů monarchie v 18. až 19. století. Těšit se můžete na ukázky výzdoby, obyčejů a některých zimních prací, jako například mlácení obilí cepem a ruční mlátičkou.

V sobotu vystoupí ve vyhřáté světnici folklórní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou se svým vánočním programem, a to v 10.30, 11.30, 13.30 a 14.30. V neděli budeme péct chleba v černé kuchyni a po oba dva dny se můžete těšit na ukázky prací drobných řemeslníků a na vánoční občerstvení v místním hostinci U Františka Josefa,“ zve starosta Pohledi a správce statku Jindřich Holub.

Ukázky drobných řemesel a prodej vánočních výrobků bude probíhat na vejminku a v přilehlé chalupě bezzemka. Ve chlívě bude k vidění také letošní nadílka od našich krav starého českého plemene česká červinka. Otevřeno bude od 10.00 do 17.00 hodin.