Zlíňáci a Otrokovičtí, nezapomeňte! Obě města letos omezila používání zábavní pyrotechniky

Ilustrační foto

ZLÍNSKO – S blížícími se Vánocemi a oslavami Nového roku se i pulty běžných marketů začínají plnit zábavní pyrotechnikou. Ne všude je ale možné ohňostroje odpalovat. Otrokovice i Zlín letos přijaly vyhlášku, která jejich používání omezuje nebo zcela zakazuje. Za jejich nedodržení přitom hrozí vysoké pokuty.

S adventem se zákaz v Otrokovicích začíná porušovat

V Otrokovicích zakázali používání pyrotechniky na všech veřejných prostranstvích v zastavěném území města už v půlce července. „Tento zákaz byl zaveden v reakci na časté stížnosti na používání zábavní pyrotechniky, na hlučnost i mimo dobu nočního klidu, na negativní působení této činnosti na životní prostředí, zejména psy a jiná zvířata,“ vysvětlila mluvčí města Romana Stehlíková s tím, že se zákaz nevztahuje na silvestrovskou noc a na velké ohlášené ohňostroje provedené oprávněnou osobou podle zákona.

Už v nynějším adventním období je podle radnice zákaz porušován. Viníkům přitom hrozí pokuta na místě až deset tisíc korun a ve správním řízení až sto tisíc korun.

Kolem zakázaných míst platí ve Zlíně ochranné pásmo

Zlínská vyhláška především vymezuje místa, na kterých je možné odpalovat nejnebezpečnější pyrotechniku, tedy velké ohňostroje, provádět ohňostrojné práce a odpalovat pyrotechnické výrobky Celkem se jedná o devět lokalit.

Úplné omezení pyrotechniky se týká například dětských hřišť, pietních míst, kostelů, zdravotnických zařízení či zařízení sociálních služeb, zoo a útulku. Ke každému z míst je také vymezeno ochranné pásmo. Konkrétně u dětských hřišť je to padesát metrů, u zoo a útulku pro zvířata v nouzi pět set metrů. „Z důvodu ochrany majetku, bezpečnosti a veřejného pořádku je také zakázáno pyrotechniku odpalovat na místech typu lavičky a altány, v podchodech, na hřištích, na zastávkách MHD, na pietních místech, dále v okolí škol, zdravotnických a sociálních zařízení, policejních služeben, úřadů, soudů či kostelů,“ upřesnil právník zlínského magistrátu Daniel Novák.

Samozřejmostí je, že pyrotechnika nesmí být používána v době nočního klidu, tedy obecně od desíti večer do šesti ráno. V době významných dnů či akcí jako Silvestr, Barum Rally a podobně je začátek doby nočního klidu posunut. Konkrétně na Silvestra můžete ohňostroje odpalovat do dvou ráno.

Kromě Silvestra, Barum Rally a filmového festivalu nesmí být pyrotechnika používána také na veškerých veřejných prostranstvích v centru města a v centrálním parku na Jižních Svazích. Podrobné znění vyhlášky naleznete na stránkách města.