Jmelí nám přerůstá přes hlavu. Vědci z Mendelovy univerzity zkoumají šetrnou metodu jejich likvidace

ilustrační foto

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Jmelí je jedním z tradičních symbolů Vánoc. Dříve se získávalo obtížně, dnes se jmelí kalamitně rozšířilo. Napadá a hubí nejen starší, ale i nově vysázené stromy.

Jak tvrdí arborista Jaroslav Kolařík z firmy Safe Trees, situace se kvůli změně klimatu bude nadále zhoršovat.  „Stromy, které jmelí napadne, přestávají prosperovat. Rostlina osídlí jejich větve, ze kterých začne čerpat vodu a rozpuštěné minerální živiny, které ale k životu potřebuje samotný strom. Svého živitele tak jmelí pomalu přivádí k zániku,” uvedl Kolařík. Příčina jeho intenzivního rozšíření nebyla dosud zcela objasněna. Existuje více teorií, například že za to mohou pozměněné migrační trasy ptáků. Parazitní jmelí napadá nejčastěji lípu srdčitou, topoly, javory a ovocné stromy, především jabloně. Nárůst je podle Kolaříka v posledních dvaceti letech strmý. Česká republika pro letošní rok vyčlenila 170 milionů korun na řešení invazních druhů, v budoucnu bude potřeba více peněz.

Odborníci z Mendelovy univerzity na začátku prosince uvedli, že našli způsob, jak pomocí postřiku jmelí likvidovat. Postřik, který vyvinul tým kolem arboristy Jiřího Rozsypálka, má účinnost přes 90 procent a stromu neškodí. „Náš nápad je postaven na faktu, že jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou z pravidla opadavé listnaté stromy. Po určitou část roku, kdy je hostitel v bezlistém stavu, jsou pro rostlinku jmelí daleko obtížněji dostupné látky, které z hostitele čerpá,” uvedl Rozsypálek. Pilotní testy ukázaly účinnost 91 až 95 procent. „V tomto roce se zaměřujeme na zjištění, v jaké míře bude docházet ke zpětnému vyrašení jmelí na ošetřených dřevinách,” uvedl Rozsypálek. Podle prvních odhadů jmelí znovu vyraší na 20 až 30 procentech stromů, což je daleko lepší, než když se odstraní řezem, kde zpravidla proraší následující rok 100 procent odstraněných keříků.

ilustrační foto Pixabay